Stačí dúšok a utekáme na toaletu: Prečo sa po káve musíme takmer okamžite vyprázdniť?

muž drží v ruke toaletný papier a smeruje k záchodu

Prečo musíme ísť po káve ihneď na toaletu? (Zdroj: Freepik/fongbeerredhot)

U niektorých ľudí káva naštartuje okrem energie aj vyprázdňovanie. A to, či je káva kofeínová alebo bezkofeínová, sa nezdá byť dôležité. Prečo sa teda po pár dúškoch mnohí rozbehneme na toaletu? Pozreli sme sa na túto problematiku bližšie a našli sme niekoľko zaujímavých štúdií.

Účinnejšia ako teplá voda

Voda je neoddeliteľnou súčasťou normálneho trávenia, pričom veľké množstvo sa uvoľňuje a reabsorbuje tráviacim traktom každý deň. Podporuje nielen vyprázdňovanie, ale je dôležitá pre takmer všetky procesy v našom tele. Je však zaujímavé, že niektoré menšie štúdie ukázali, že pitie kávy bolo pri vyprázdňovaní účinnejšie ako teplá voda.

To samozrejme neznamená, že dostatočný príjem vody nie je nevyhnutný pre vaše celkové zdravie. „Asi 60 % vášho tela je tvorených vodou,“ uviedla pre webový portál CNN Jerlyn Jonesová, registrovaná dietetická odborníčka na výživu a hovorca Akadémie výživy a dietetiky.

Ako káva ovplyvňuje črevá?

Hrubé črevo zažíva tri typy kontrakcií, ktoré sa podieľajú na premiešaní, zahusťovaní a nakoniec vylúčení stolice. Výskyt, načasovanie a frekvencia týchto kontrakcií sú ovplyvnené svalovými, nervovými a chemickými faktormi. Káva môže podporovať túto motorickú aktivitu hrubého čreva v priebehu niekoľkých minút po jej konzumácii.


Mohlo by vás zaujímať: Milovníci kávy, zbystrite pozornosť: Poradíme vám, ako zistiť, či je káva naozaj čerstvá a kvalitná


Podľa štúdie z roku 1998 dvanásť zdravých ľudí zažilo túto aktivitu počas, keď súhlasili so zavedením senzorovej sondy do hrubého čreva. Počas desiatich hodín nasledujúceho dňa účastníci konzumovali teplú kávu, kávu bez kofeínu, vodu alebo jedlo v náhodnom poradí. Oba druhy kávy a jedla spôsobili viac kontrakcií hrubého čreva a tlaku v porovnaní s vodou. Káva s kofeínom bola pri stimulácii motorickej aktivity hrubého čreva o 60 % účinnejšia ako voda a o 23 % účinnejšia ako bez kofeínu.

Pôsobí aj na vylučovanie hormónov

Viacerí účastníci inej štúdie uviedli, že pitie kávy u nich vyvolalo nutkanie ísť na toaletu. Aktivita v ich hrubom čreve sa zvýšila do štyroch minút po vypití nesladenej čiernej kávy, pričom tento efekt trval najmenej 30 minút. Dá sa teda usúdiť, že kontakt kávy s výstelkou žalúdka spúšťa buď nervový systém, alebo hormonálnu reakciu, ktorá spôsobuje spustenie hrubého čreva.


Mohlo by vás zaujímať: Zbystrite pozornosť: Ak vaše telo vysiela tieto signály, káva vám škodí!


Zdá sa, že káva tiež stimuluje uvoľňovanie hormónu gastrínu, ktorý umožňuje produkciu žalúdočnej kyseliny. Žalúdočná šťava pomáha pri trávení potravy a môže vyvolať aktivitu hrubého čreva. Výskumníci v roku 1986 zistili, že pitie kofeínovej alebo bezkofeínovej kávy rýchlo a výrazne ovplyvňuje hladinu gastrínu.

Po celonočnom pôste dostali muži v malej štúdii z roku 2009 buď jedlo a čiernu kávu, alebo len jedlo. Pitie kávy výrazne urýchlilo čas potrebný na to, aby jedlo opustilo žalúdok a vstúpilo do tenkého čreva po jedle. Káva teda skutočne dokáže „nakopnúť“ naše trávenie. Hoci sa tomuto faktu nevenuje veľa pozornosti, ide skutočne o zaujímavý vplyv tohto bežného nápoja na náš organizmus.


Zdroj: plnielanu.sk, cnn.com
Odporúčame