Prežite túto zimu bez chrípky: Ako sa jej môžete ubrániť?

Muž

thinkstockphotos.com

Bolesť hlavy, horúčka, kašeľ – aj to sú prejavy chrípky, ktoré všetci dobre poznáme. Čoskoro zrejme začne úradovať aj vo vašej práci či rodine. Ak sa jej chcete tento rok vyhnúť, nemali by ste zabúdať na prevenciu či správnu liečbu.

Prevencia vás môže ochrániť

Chrípka a akútne respiračné ochorenia (ARO) sa okrem kontaktu s chorým človekom a infikovanými predmetmi prenášajú aj vzduchom. „Vetrať treba v škôlkach, školách a na pracoviskách, ľudia by sa mali vyhnúť aj väčším uzavretým priestorom, ako sú kiná alebo divadlá,“ upozorňuje Úrad verejného zdravotníctva. Počas chrípkovej sezóny by sa malo podľa hygienikov obmedziť aj podávanie rúk. „Medzi dôležitú prevenciu patrí ich časté umývanie po každom kýchnutí, kašľaní a vyfúknutí nosa, jednorazové vreckovky by mal nakazený bezpečne likvidovať,“ uvádza úrad.


Mohlo by vás zaujímať: Chrípka je tu opäť: Toto všetko o nej potrebujete vedieť


Otužujte a nezabúdajte na vitamíny

Ľudia by nemali zabúdať ani na príjem ovocia, zeleniny a tekutín, otužovanie, pobyt na čerstvom vzduchu či na dostatok odpočinku. Šíreniu nákazy medzi škôlkarmi môžu zabrániť ranné kontroly pred vstupom dieťaťa do kolektívu. Vykonávať ich má pedagóg, upozornili hygienici. Ide podľa nich o dôležitý preventívny krok.

Ako na chrípku?

Chrípková sezóna sa začína v októbri. Tá predchádzajúca bola podľa odborníkov relatívne mierna, napriek tomu však zomrelo päť ľudí. Vírus chrípky sa šíri predovšetkým vzduchom pri kašľaní a kýchaní. Nie každé prechladnutie či kašeľ však automaticky znamená, že človek dostal chrípku. Tá prichádza náhle a sprevádzajú ju vysoké teploty, aj nad 40 stupňov, môžu sa pridružiť aj rôzne komplikácie. Na samotnú chrípku neúčinkujú antibiotiká. Odborníci pri prvých príznakoch radia ostať doma a liečiť sa až do uzdravenia. Odporúčané sú lieky na tlmenie bolesti hlavy, svalov a zníženie teploty.


Mohlo by vás zaujímať: Dostala vás do svojich osídel chrípka? Vďaka týmto potravinám budete opäť fit


Za očkovanie neplatíte

Chrípke sa dá najúčinnejšie predísť každoročným očkovaním. Najvhodnejší čas na jeho uskutočnenie je do obdobia epidémie chrípky, teda počas jesenných a zimných mesiacov. Odporúčané je najmä pre zdravotníckych pracovníkov, tehotné ženy, deti od šesť mesiacov do päť rokov, ľudí s chronickými chorobami či ľudí starších ako 65 rokov. Predchádzajúcu chrípkovú sezónu sa dalo zaočkovať necelých päť percent Slovákov, hoci to hradili zdravotné poisťovne.


Ako sa snažíte imunitu posilniť vy? Darí sa vám to? Poraďte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, TASR, Zora
Odporúčame