Nakopnite svoj imunitný systém efektívne: Doprajte si túto vitamínovú bombu!

rakytník

Vyskúšajte imunitnú bombu v podobe rakytníku (Zdroj: Shutterstock)

Slovo vitamín vzniklo zo slovného spojenia „Vital a amine“ = životne dôležité amíny. Ide o látky, ktoré sú súčasťou veľkého množstva biochemických procesov v našom tele. Patrí medzi ne aj vitamín C, ktorý poznáme v spojení s imunitou a tvorbou kolagénu. Je známe, že je silným antioxidantom a má pozitívne účinky na zdravie pokožky aj imunitné funkcie. Je taktiež nevyhnutný pre zdravé kosti, zuby či krvné cievy. Odporúčaná denná hodnota (ODH) pre vitamín C je 90 mg. Medzi príznaky nedostatku patrí krvácanie ďasien, časté modriny, infekcie, pomalé hojenie rán či anémia. Ľudský organizmus si vitamín C nedokáže tvoriť sám. Preto ho musíme prijímať v potrave alebo pomocou výživových doplnkov.

Každý z nás vie, že vitamín C sa nachádza v mnohých potravinách, najmä v ovocí a zelenine. Asi ako prvé nám napadne citrusové ovocie, hlavne citrón, pomaranč alebo mandarínka. Okrem citrusov sa vitamín C nachádza v mnohých iných druhoch ovocia aj zeleniny. Za všetky môžeme spomenúť ríbezle, jahody, čučoriedky, zo zeleniny to je napríklad paradajka, kapusta či špenát. Obsah vitamínu C v jednotlivých druhoch ovocia a zeleniny  zvyčajne závisí aj od stupňa jeho zrelosti či ročného obdobia. Existuje však jedna rastlina, ktorej obsah vitamínu C prekoná aj citrusové plody.

rakytník
Vitamín C sa nachádza najmä v rakytníku (Pexels/Eva Elijas)

Citrónovník severu – rakytník rešetliakový

Už starí Gréci si všimli, že ich kone pasúce sa v oblastiach, kde rástol ker s oranžovými plodmi, získavali na hmotnosti aj sile a ich srsť sa nádherne leskla. Pomenovali preto tento zvláštny ker rakytník,  Hippophae rhamnoides – trblietajúci sa kôň. Podľa inej legendy sa listy rakytníka stali preferovanou potravou lietajúceho koňa Pegasa. Dnes je táto rastlina svojimi hojivými a liečebnými účinkami známa po celom svete. Výskumy dokázali, že v 100 g obsahuje až 400 % ODH vitamínu C, čo je až 15-násobne viac oproti citrusovým plodom! Využitie plodov rakytníka má dlhú históriu v tibetskej a mongolskej medicíne na liečbu kašľa, zlepšenie krvného obehu a na funkciu tráviaceho systému. Na Ďalekom východe sa používal ako liečivo na poškodenú pokožku, zápaly, žalúdočné ťažkosti (proti vredom a páleniu záhy) i choroby trápiace urogenitálny trakt.

Okrem vitamínu C obsahuje rakytník množstvo vitamínu E, K, provitamín D, 40 karotenoidov vrátane betakaroténu, 18 aminokyselín, 24 minerálnych solí, jedinečnú kombináciu polynenasýtených a mononenasýtených mastných kyselín, organické kyseliny, flavonoidy, fytoncídy, steroly, triesloviny. Takisto vitamíny zo skupiny B. Vyzdvihnúť treba aj zriedkavo sa v prírode vyskytujúcu omega-7 mastnú kyselinu s vysokou antioxidačnou účinnosťou – kyselinu palmitolejovú. V rakytníkovom oleji tvorí viac ako jednu tretinu. Najcennejším produktom z rakytníka je tmavooranžový olej získavaný z jeho plodov, ktorý sa dá používať vnútorne aj zvonka. Najlepší je 100 % lisovaný za studena, pretože tak sa v ňom zachovajú všetky dôležité biologicky aktívne látky. Možno ho užívať ako alternatívu pri liečbe mnohých zdravotných problémov, ale aj preventívne. Odborníci ho odporúčajú na vnútorné užívanie, na kozmetické použitie zvonka, kožu i vlasy.

vitamíny
Vitamíny sú vhodné aj na vnútorné použitie (Zdroj: Pexels/Michelle Leman)

8 účinkov rakytníka na naše zdravie

Rakytník je bohatý na vitamín C

Okrem posilnenia imunitného systému, je rakytník tiež schopný zlepšiť zdravie pokožky, silu kostí a odolnosť ďasien a zubov. Vitamín C v rakytníku je neoddeliteľnou súčasťou tvorby kolagénu, ktorý je kľúčovým prvkom rastu a opravy v celom tele. Je zároveň všestranný posilňovač tela, ktorý pomáha urýchliť hojenie rán a zotavenie z poranení.

Rakytník udržuje zdravé oči

Karotenoidy nachádzajúce sa v rakytníku sú dôležitými antioxidantmi, ktoré dokážu chrániť zrak. Okrem zlepšenia nočného videnia spomaľujú progresiu makulárnej degenerácie a zabraňujú rozvoju šedého zákalu.

vyšetrenie očí
Udržuje aj zdravé oči (Zdroj: Pexels/ Ksenia Chernaya)

Rakytník je protizápalový

Ak trpíte podráždeným žalúdkom alebo žalúdočnými ťažkosťami akéhokoľvek druhu, šťava z rakytníka je schopná rýchlo zmierniť problémy a upokojiť zápal. Protizápalová schopnosť tejto bobule tiež pomáha zmierniť bolesti kĺbov a svalov.

Rakytník udržuje zdravé srdce

Rakytníkový olej pomáha znížiť hladiny LDL cholesterolu a udržuje rovnováhu mastných kyselín v tele. Odstránením zlého cholesterolu znižujete šance na aterosklerózu, srdcové infarkty a mozgové príhody, pretože v artériách a krvných cievach dochádza k menšiemu blokovaniu.

Rakytník udržuje zdravú pokožku

Rakytník je preslávený pre jeho proti-starnúce výhody, pretože má schopnosť hojenia kože. Hydratuje pokožku a podporuje tvorbu kolagénu, štrukturálneho proteínu nevyhnutného pre mladistvú pokožku. Proti-starnúce výhody kolagénu sú nekonečné, od napnutia pokožky až po zabránenie vzniku vrások.

pleť
Rakytník je vhodný aj na kozmetické účely (Zdroj: Pexels/Gustavo Fring)

Rakytník podporuje imunitu

Vďaka vysokému obsahu antioxidantov a vitamínov A a C pomáha rakytník posilňovať imunitu. Má protibakteriálne a protivírusové účinky, vďaka čomu ničí stafylokoky, salmonelózy, baktérie spôsobujúce brušný týfus aj dyzentériu. Pomáha predchádzať prechladnutiu, nádche, kašľu, chrípke a dokonca lieči zápaly horných dýchacích ciest.

Rakytník neutralizuje voľné radikály

Rakytník má vysoký obsah antioxidantov, ktoré pomáhajú neutralizovať voľné radikály. Šťava z rakytníka má antiproliferačné vlastnosti (pôsobí proti rozmnožovaniu škodlivých buniek) a môže indukovať apoptózu (programovaná bunková smrť) a stimulovať imunitný systém.

Rakytník
Rakytník je účinný antioxidant (Zdroj: Pexels/Olga8615724)

Rakytník má zdraviu prospešné listy aj kôru

Z hľadiska svojho chemického zloženia sú veľmi zaujímavé aj listy rakytníka, ktoré obsahujú množstvo zdraviu prospešných zložiek a zároveň veľký podiel proteínov – základných stavebných kameňov celého ľudského tela. Množstvo výskumov dokazuje pozitívne účinky listov rakytníka na pečeň, krvný obeh, imunitu, žalúdočné vredy, kožu (vrátane hojenie rán) a celkovú vitalitu. Kôra rakytníka má podľa výskumov protinádorové vlastnosti kvôli obsahu serotonínu.

Tento tŕnistý ovocný ker, vysoký aj dva metre, sa dá pestovať aj v našom podnebnom pásme. Môžeme si tak dopriať vlastné ovocie a jeho priaznivé účinky využiť nielen v čajoch či zákuskoch, ale aj v podobe džemov či v mrazenej, príp. sušenej podobe. Nie každý má však túto možnosť. Na trhu je dnes ale množstvo výživových doplnkov z tejto zdraviu prospešnej rastliny. Vždy by sme však mali voliť len 100 % prírodné a osvedčené produkty!



Zdroj: Redakcia
Odporúčame