Aj vy jete tieto potraviny? Riziko demencie sa u vás môže zvýšiť, hovorí štúdia

Patria spracované potraviny do vášho jedálnička? (Zdroj: Freepik/rawpixel.com

Jeme ich všetci. Reč je o ultraspracovaných potravinách, ako je mrazená pizza a hotové jedlá, ktoré nám značne uľahčujú náš zaneprázdnený život. Okrem toho sú veľmi chutné, veď kto by nemal rád párky v rožku, párky, hamburgery, hranolky, limonády, sušienky, koláče, sladkosti, šišky či zmrzlinu? Takéto spracované potraviny teraz tvoria dve tretiny príjmu v strave detí a dospievajúcich, ktoré zvyšujú riziko poklesu kognitívnych funkcií.

Klesá vnímanie aj aktivita mozgu 

Toto množstvo by sa rovnalo približne 400 kalóriám denne pri príjme 2 000 kalórií za deň. Pre porovnanie, malá objednávka hranoliek a bežného cheeseburgeru z McDonald’s obsahuje celkovo 530 kalórií. Podľa štúdie zverejnenej v JAMA Neurology, je obzvlášť ťažko zasiahnutá práve tá časť mozgu, ktorá je zodpovedná za schopnosť spracovávať informácie a robiť rozhodnutia.

Štúdia zistila, že muži a ženy, ktorí jedli najviac spracovaných potravín, mali o 28 % rýchlejšiu mieru poklesu funkcií vnímania a o 25 % rýchlejšiu mieru poklesu výkonu mozgu v porovnaní s ľuďmi, ktorí jedli menšie množstvo takto spracovaného jedla.

„Hoci ide o štúdiu asociácie, ktorá nie je navrhnutá tak, aby dokázala príčinu a následok, existuje množstvo prvkov, ktoré podporujú tvrdenie, že určitý kognitívny úpadok možno pripísať ultraspracovaným potravinám,“ povedal Dr. David Katz, špecialista na preventívnej medicíny, životosprávy a výživy, ktorý nebol zapojený do štúdie.

Nedeje sa tak u všetkých

V zisteniach však došlo k zvratu. Ak bola kvalita celkovej stravy vysoká – čo znamená, že človek jedol aj veľa čerstvých nespracovaných potravín, ​ovocia a zeleniny, celozrnných výrobkov a zdravých zdrojov bielkovín – spojenie medzi spracovanými potravinami a kognitívnym poklesom zmizlo. „Ultraspracované potraviny znižujú kvalitu stravy, a preto ich koncentrácia v strave je vo väčšine prípadov ukazovateľom zlej kvality stravy,“ povedal Katz.

burger vysoký cholesterol
Vysoký cholesterol sa týka aj mladších ročníkov (Zdroj: GettyImages)

„Akokoľvek sa to zdá neypické, niektorým účastníkom sa to zrejme podarilo. A keď bola kvalita stravy vysoká, pozorované spojenie medzi ultraspracovanými potravinami a funkciou mozgu sa zmiernilo,“ dodáva. Štúdia prezentovaná na medzinárodnej konferencii Alzheimerovej asociácie v San Diegu v roku 2022 sledovala viac ako 10 000 Brazílčanov až 10 rokov.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Zvyknete vysadiť antibiotiká, keď sa cítite lepšie? Odborník ozrejmuje, prečo je to chyba!

O niečo viac ako polovicu účastníkov štúdie tvorili ženy, biele alebo vysokoškolsky vzdelané, pričom priemerný vek bol 51 rokov. Na začiatku a na konci štúdie sa vykonalo kognitívne testovanie, ktoré zahŕňalo rôzne spôsoby zapamätania slov, rozpoznávanie slov a plynulosť reči. Účastníkov sa pýtali na ich stravu.

„V Brazílii tvoria ultraspracované potraviny 25 % až 30 % celkového príjmu kalórií. Máme McDonald’s, Burger King a jeme veľa čokolády a bieleho chleba. Žiaľ, veľmi sa nelíši od mnohých iných západných krajín,“ povedala spoluautorka štúdie Dr. Claudia Suemoto, odborná asistentka na oddelení geriatrie na Lekárskej fakulte Univerzity v São Paule.

U niektorých tvoria podstatnú časť jedálnička 

„Päťdesiatosem percent kalórií, ktoré prijali občania Spojených štátov, 56,8 % kalórií prijatých Britmi a 48 % kalórií prijatých Kanaďanmi pochádza z ultraspracovaných potravín,“ povedala Suemoto. Spracované potraviny sú podľa štúdie definované ako také, ktoré obsahujú arómy, farbivá, emulgátory a iné prísady.

„Ľudia, ktorí mali príjem viac 20 %  kalórií zo spracovaných potravín denne, mali zároveň o 28 % rýchlejší pokles globálneho poznania a o 25 % rýchlejší pokles výkonných funkcií v porovnaní s ľuďmi, ktorí jedli menej ako 20 %,“ povedala spoluautorka štúdie Natalia Gonçalves, a. výskumník na oddelení patológie na Lekárskej fakulte Univerzity v São Paule.

Škodia celému telu

Okrem vplyvu na mozog je už známe, že spracované potraviny zvyšujú riziko obezity, problémov so srdcom a krvným obehom, riziko cukrovky, rakoviny a taktiež skracujú život. Podporujú tak zápal v celom tele. „Toto je najväčšou hrozbou pre zdravé starnutie tela a mozgu,“ povedal Dr. Rudy Tanzi, profesor neurológie na Harvarde, riaditeľ oddelenia pre výskum genetiky a starnutia v Massachusetts General Hospital v Bostone, ktorý tiež nebol zapojený do štúdie.

„Ultraspracované potraviny sú vo všeobecnosti zlé pre každú časť ľudského tela,“ povedal Katz, ktorý je zároveň prezident a zakladateľ neziskovej organizácie True Health Initiative – globálnej koalície odborníkov venujúcich sa medicíne životného štýlu založenej na potvrdených dôkazoch. Takéto nezdravé potraviny majú zvyčajne vysoký obsah cukru, soli a tuku.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Od prvej transplantácie umelého srdca uplynulo 40 rokov: Pacient vtedy operáciu skoro odmietol

„Keďže sú vhodné ako takzvané jedlá – rýchlovky, nahrádzajú aj pokrmy s vysokým obsahom rastlinnej vlákniny, ktorá je dôležitá pre udržanie zdravia a rovnováhy biliónov baktérií vo vašom črevnom mikrobióme. To je tiež dôležité pre zdravie mozgu a zníženie rizika ochorení mozgu súvisiacich s vekom, ako je Alzheimerova choroba,“ dodal Tanzi.

Pizza
Mrazená pizza je obľúbenou chuťovkou (Zdroj: GettyImages)

Dbajte radšej o prípravu zdravších jedál 

Ako môžete zabrániť tomu, aby sa vám toto stalo? Ak do svojho jedálnička zahrniete aj takéto potraviny, pokúste sa ich vyvážiť kvalitnými celozrnnými potravinami, ovocím a jedlami s dostatkom vlákniny a bielkovín. „Spracované potraviny sú skutočne dôležitou „zložkou“ stravy ľudí, no úsilie by sa malo v oblasti verejného zdravia zamerať na celkovú kvalitu stravy,“ povedal Katz.

Jedným jednoduchým spôsobom, ako si zabezpečiť vysokú kvalitu stravy, je variť a pripravovať jedlá od nuly. „Ľudia potrebujú viac variť a pripravovať si vlastné jedlá od začiatku. Hovoríme, že nemáme čas, ale naozaj to nezaberie toľko času,“ povedal spoluautorka štúdie doktorka Suemoto, „stojí to za to, pretože budete chrániť svoje srdce a chrániť svoj mozog pred demenciou alebo Alzheimerovou chorobou, preto prestaňte kupovať takéto potraviny.“

Zdroj: cnn.com, plnielanu.sk
Odporúčame