Rýchla móda je lacná, ale často nekvalitná: Na čo si dať pri nákupe oblečenia pozor?

Ak sa rozhodnete ísť cestou slow fashion, podporíte nielen výrobcov, ktorí dostanú za svoju prácu riadne zaplatené, ale urobíte službu aj prírode (Zdroj: Freepik/pch.vector)

Stretli ste sa už s pojmami fast fashion a slow fashion? Predstavujú spôsob udržateľnosti a výroby kúskov oblečenia. Rozoznáte ich na prvý pohľad podľa jednoduchých znakov. Prečo by ste sa mali vyhýbať rýchlej móde a ako sa orientovať na trhu s kúskami z odvetvia pomalej módy?

Rýchla móda je lacná, ale nekvalitná

Odrazom dnešnej doby je, že všetci chceme všetko rýchlo – od rýchleho občerstvenia až po rýchlu módu. Do kategórie fast fashion kúskov môžeme zaradiť takmer všetko oblečenie z obchodných centier. Ak je teda niečo príliš lacné alebo na vás svieti výrazná zľava, s určitosťou nejde o kúsok z kategórie pomalej módy.

Na rýchlu módu sa nás reťazce snažia nalákať už roky. Veď tričiek, blúzok, šiat či nohavíc predsa nikdy nie je dosť! Psychológia tohto trendu pracuje s mysľou človeka a jeho potrebou vlastniť čo najviac vecí, často však na úkor kvality.

 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Natália Pažická (@nataliapazicka)

 

Matematika jednoducho nepustí

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, aká musí byť skutočná výrobná cena trička, za ktoré zaplatíte reťazcu 5 alebo 10 eur? Ak odrátate províziu pre predajcu, náklady na prepravu a samotnú výrobu, tak zistíte, že cena, ktorá bola vyplatená výrobcovi, sa pohybuje vo výške pár centov. Oplatí sa vám nakupovať takéto kúsky, ktoré sú často po pár noseniach či praniach zrelé do kontajnera?

Rozumieme, že nie každý má peniaze na kvalitné a drahé značky, ale aj na túto situáciu existuje riešenie. Skúste sa mrknúť do obchodov so second-hand módou alebo na internetové bazáre s noseným oblečením. Nájdete tu kvalitné (a často aj slow fashion) kúsky za cenu tých nových z fast fashion reťazcov.

Ako odhalíte, že ide o fast fashion kúsok?

  • Obchodná sieť ponúka obrovské množstvo módnych trendov každú sezónu.
  • Tovar obmieňajú každých pár dní či týždňov, ponúkajú stále nové a nové kolekcie.
  • Oblečenie pôsobí na pohľad a na dotyk lacno.
  • Po pár praniach sa nekvalitné materiály, z ktorých je oblečenie vyrobené, ničia.
  • Nízke ceny, obrovské výpredaje.

Pomalá móda myslí na budúcnosť

Slow fashion predstavuje budúcnosť pre módny priemysel a našu planétu. Pomalá móda je ohľaduplná k životnému prostrediu a dbá na kvalitu toho, čo vyprodukuje. Nájdete ju v podobe lokálnych značiek, dizajnérskych kúskov a ručne šitého oblečenia. Samozrejme, v tomto prípade si za kvalitu priplatíte, ale ak si prepočítate cenu za jedno nosenie, vyjde vás to lacnejšie, ako kúsok z fast fashion na pár použití.

Ak sa rozhodnete siahnuť po slow fashion kúskoch, odporúčame zvoliť kvalitné materiály, nadčasové farby, vzory a strihy, aby ste investíciu neľutovali. Majte na pamäti, že kúsok vám poslúži niekoľko sezón, počas ktorých bude stále trendy. Vyberajte si teda to, čo vám pristane a v čom sa cítite dobre, nie to, čo je aktuálne v móde. Nezabudnite však ani na správnu starostlivosť o textílie, aby vám vydržali čo najdlhšie.

View this post on Instagram

A post shared by Lydia Lydia (@lydondrus)

Zmena nákupného správania dokáže divy

Ak sa rozhodnete ísť cestou slow fashion, podporíte nielen výrobcov, ktorí dostanú za svoju prácu riadne zaplatené, ale urobíte službu aj prírode. Udržateľné značky sa aktívne zaujímajú o vplyv ich činnosti na životné prostredie, preto neplytvajú zdrojmi a volia ekologickejšie alternatívy postupov pri výrobe. Pri nákupoch si teda dobre premyslite, či potrebujete 10 nekvalitných a neekologických tričiek, alebo sa uspokojíte s 2 – 3 kúskami z kvalitných materiálov, ktoré aj po desiatom praní budú vyzerať ako nové.

Sledujte nás aj na Instagrame

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame