Trápi vás únava či rapídne zmeny hmotnosti? Príčinou môže byť štítna žľaza

Endokrinológ

SITA

Hormóny štítnej žľazy sú jednými zo životne dôležitých látok, bez ktorých organizmus nie je schopný správne pracovať. Nie len, že vo významnej miere ovplyvňujú rast a vývoj, ale pôsobia aj na celý nervový systém a jeho správne fungovanie, rovnako tiež na metabolizmus, svalstvo, činnosť srdca atď. Ak u seba pozorujete únavu, podráždenosť a nepozornosť, prudko priberáte a nedarí sa vám schudnúť alebo vám hmotnosť naopak rapídne klesla, a navyše máte po 40-tke, zamyslite sa, či tieto problémy nespôsobuje práve porucha štítnej žľazy.

Štítna žľaza je súčasťou endokrinného systému (vylučuje hormóny vnútrone – priamo do krvi), má tvar motýlika a nachádza sa na prednej strane krku. Správne fungovanie ľudského tela ovplyvňuje prostredníctvom hormónov, na ktorých vznik je potrebný jód. V období hormonálnych zmien, ako je puberta či tehotenstvo, býva zväčšená, častokrát viditeľne. Je jednou z najväčších žliaz v ľudskom tele a počas jej porúch dokonca môže narásť do naozaj veľkých rozmerov. Zväčšenie štítnej žľazy sa nazýva struma (u nás tiež „hrvoľ“).


Mohlo by vás zaujať: Chytá vás únava pričasto? Možno vám chýba déčko!


Odkiaľ získavame jód?

Človek prijíma jód prostredníctvom stravy, pričom najviac jódu obsahujú morské ryby a iné morské plody. V potravinách produkovaných na súši je jeho koncentrácia nízka. Účinný spôsob ako si zabezpečiť správny prísun jódu je používanie tzv. jodidovanej soli alebo niektorých minerálnych vôd. Najvhodnejší pre náš organizmus je jodid sodný a jodid draselný. Dostatočný prísun jódu je najefektívnejšou prevenciou pred ochoreniami štítnej žľazy, pričom dospelý človek potrebuje denne asi 200 mikrogramov.

Poruchy štítnej žľazy

Najčastejšie poruchy štítnej žľazy súvisia s jej zníženou alebo naopak zvýšenou funkciou a po cukrovke patria medzi najčastejšie ochorenia endokrinného systému. Tieto problémy sa vo väčšej miere objavujú u žien, najmä v strednom a vyššom veku. Podľa štatistík dokonca 15 až 20% žien, ktoré boli náhodne vyšetrené, trpia nesprávnym fungovaním štítnej žľazy. Príznaky často nespozorujeme alebo ich jednoducho nepripisujeme ochoreniu štítnej žľazy, nakoľko k jej zväčšeniu dochádza len ojedinele.


Mohlo by vás zaujať: Rakovina prostaty: Včasné odhalenie príznakov vám môže zachrániť život!


  • Hyperaktívna štítna žľaza

Nadmerná produkcia hormónov štítnej žľazy, nazývaná tiež hypertyreoidizmus, postihuje väčšinou ženy v mladšom veku a je vyvolaná reakciou autoimunitného systému, ktorý proti štítnej žľaze vytvára protilátky. Ochorenie sa prejavuje potrebou zvýšenej aktivity, úzkosťou, trasením rúk, stratou hmotnosti,  teplou a spotenou pokožkou, vypulenými a vodnatými očami, nepravidelnou menštruáciou, búšením srdca, nespavosťou, hnačkami či neustálym pocitom smädu. Sprievodným znakom môže byť tiež zvýšenie krvného tlaku.

  • Nedostatočne aktívna štítna žľaza

Hypotyreoidizmom trpia opäť vo zvýšenej miere ženy a prejavuje sa spomalením prakticky všetkých činností v tele. Sprievodnými javmi ochorenia sú mnohokrát depresie, únava, spomalené pohyby, leatargia, zabúdanie, zvýšenie hmotnosti bez objektívnej príčiny, zápcha, silnejšia, prípadne dlhšia menštruácia, citlivosť na chlad, suchá koža i vlasy, opuchy okolo očí, bolesť svalov.

  • Zápaly štítnej žľazy

Zápaly môžu byť akútne – bolestivé, ktoré sa musia liečiť podávaním antibiotík, ďalej sebaakútne – vírusového pôvodu, alebo chronické, ktoré sú bezbolestné.

Ak máte pocit, že hneď niekoľko príznakov jednej z porúch štítnej žľazy sedí aj na vás, obráťte sa čo najskôr na endokrinológa. Včasnou liečbou predídete nástupu ďalších problémov spojených s týmto ochorením.

Zdroj: SITA, SITA, Andrea
Odporúčame