Kedy ste si naposledy kúpili nový vankúš? Meniť ho treba častejšie, ako si myslíme!

Mnohým z nás chýba pravidelná výmena periny a vankúša (Zdroj: Freepik/gzorgz)

Viete o tom, že niektoré veci v domácnosti (hoci sa to na prvý pohľad nemusí zdať) majú tiež svoju dobu exspirovania? Kontrole trvanlivosti by nemali podliehať len potraviny či kozmetika, ale aj vankúše. Dôležitá súčasť vašich životov môže byť tiež po lehote, hoci sa to na prvý pohľad nemusí zdať…

Všetko pre príjemný spánok

Poznáte to – nie je nič lepšie, než si po náročnom dni ľahnúť do čerstvých a voňavých perín. Čistučká voňavá plachta, mäkučké a príjemné obliečky na vankúš a perinu… Viete však o tom, že to nie je jediným kritériom čistoty postele?

Mnohým z nás chýba pravidelná výmena periny a vankúša. Aj keď sa na prvý pohľad môže niečo také zdať ako zbytočná investícia.

Vankúše pod drobnohľadom

Všimli ste si niekedy vzhľad a stav svojich vankúšov? Ak aj hej, pravdepodobne ste sa tým nejak viac nezaoberali. Existuje však čas, kedy je potrebné sa so svojimi parťákmi nadobro rozlúčiť.

Výmena starých za nové môže byť bolestivou citovou záležitosťou (a pre niektorých aj finančnou), no neotáľajte! Vankúš je vaším každodenným pomocníkom pri opore hlavy, zabezpečuje vaše pohodlie (často nie len počas spánku), a preto je dôležité, aby bol neustále čistý!

Problémy, o ktoré nestojí asi nikto

Starý a špinavý vankúš vám môže „zarobiť“ na zdravotné problémy. Kožné vyrážky, alergická reakcia alebo pleseň, sú tým najmenším zlom, ktoré vám hrozí v prípade, že si každý večer ľahnete do niekoľkoročných perín a vankúšov.

Podľa nadácie Sleep Foundation väčšina odborníkov odporúča nahradiť vankúše každých jeden až dva roky. Hovorí sa, že to pomôže k istote toho, že používate vankúše, ktoré sú nezávadné a čisté.

Kedy je čas zbaviť sa starého vankúša?

  • Ak sa pravidelne budíte s bolesťou krku z dôvodu, že je váš vankúš už na pohľad „prázdny“.
  • Ak vankúš zložíte na polovicu, podržíte ho v tomto tvare aspoň minútu, a on sa okamžite po uvoľnení nevráti do pôvodného tvaru.
  • Ak zapácha aj napriek pravidelnej údržbe (áno, aj paplóny a vankúše môžete, priam musíte, občas vyprať).
  • Ak má škaredú zažltnutú farbu, ktorá nepustí ani praním.
👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Máte problémy so spánkom? Vyskúšajte metódu dýchania 4-7-8!

 

Meníte svoje vankúše pravidelne?

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame