Všeliek s názvom kurkuma: Sú zdravotné prínosy indického šafranu príliš dobré na to, aby boli pravdivé?

prášok kurkumy v miske

Kurkuma, obľúbené korenie podobné zázvoru a známe pre svoju žiarivo žltú farbu, má mnoho zdravotných prínosov (Zdroj: Freepik/tj_studio)

Alzheimerova choroba. Diabetes. Artritída. Nežiaduci rast vlasov. Plešatosť. Neplodnosť. Erektilná dysfunkcia. Glaukóm. Rakovina. Ak máte nejaké ochorenie, je veľká šanca, že niekto niekde študuje, či ho kurkuma dokáže liečiť. Podľa Národného inštitútu zdravia je každý týždeň publikovaných viac ako 15 000 rukopisov o kurkumíne, aktívnej zložke kurkumy, a približne 50 rukopisov pridávaných do tejto zbierky.

„Naozaj má vlastnosti podobné všelieku, pokiaľ ide o veci, na ktoré sa študuje, a veci, na ktoré sa uvádza, že sú užitočné,“ povedal D. Craig Hopp, zástupca riaditeľa Divízie extramurálneho výskumu v Národnom centre pre doplnkové a integrované zdravie.

Čo je to kurkuma

Kurkuma je obľúbené korenie podobné zázvoru, známe pre svoju žiarivo žltú farbu a použitie v kari a horčici. Rastlina tiež nazývaná „indický šafran“ rastie v Indii, iných oblastiach Ázie a Strednej Ameriky. Kurkuma ochutí celý rad jedál, je dôležitou súčasťou určitých náboženských rituálov a na liečebné účely sa používa už takmer 4000 rokov.

Aké sú jej liečivé schopnosti?

„V súčasnosti sa robí množstvo štúdií, ale už existujú dobré dôkazy, že kurkuma môže pomôcť kontrolovať bolesť kolena pri artritíde, ako aj znížiť pravdepodobnosť srdcového infarktu po operácii bypassu,“ povedal pre CNN doktor Sanjay Gupta.

Kurkuma je jednou z mnohých rastlín používaných v ajurvéde, tradičnom juhoázijskom systéme medicíny. Používa sa na liečbu problémov s dýchaním, reumatizmu, únavy a bolesti.
„Je veľmi dôležité rozlišovať medzi kurkumou, ktorá je rastlinou a korením, a tým, čo ľudia často študujú, čo je kurkumín, čo je navrhovaná aktívna zložka kurkumy,“ povedal Hopp. „A dokonca ani kurkumín, ako sa zvyčajne predáva alebo skúma, nie je jedinou zlúčeninou. Zvyčajne je to súbor troch alebo štyroch zlúčenín, ktoré sa súhrnne nazývajú kurkuminoidy.“ Presné množstvo sa líši, ale podľa Národného inštitútu zdravia obsahuje koreň kurkumy zvyčajne až 5 % týchto kurkuminoidov.

Priepasť medzi teóriou a praxou

Extrakcia kurkumínu a premena jeho sily na úspešnú liečbu je stále veľkou výzvou pre výskumníkov, hovoria odborníci. Existujú epidemiologické dôkazy, že ľudia, ktorí jedia stravu bohatú na kurkumu, môžu potenciálne pripísať svoje podstatné zdravotné prínosy koreniu, povedal Hopp s odkazom na nižší výskyt rakoviny hrubého čreva na indickom subkontinente.

„Je však veľmi ťažké premietnuť to, čo vidíte, ako aktivitu v bunke, do toho, čo sa v skutočnosti stane v človeku,“ dodal. „Existuje akýsi nesúlad medzi tým, čo sa javí ako veľmi sľubná aktivita mimo živého organizmu, ktorá je len v bunkách. A na rozdiel od toho, kde to bolo študované v klinických štúdiách na ľuďoch, kde prakticky neexistujú žiadne dôkazy o výhodách.“

Pomocník kurkumy

Hopp povedal, že kontext, v ktorom sa kurkuma tradične používa, je tiež dôležitý. Čierne korenie sa často vyskytuje spolu s kurkumou. Piperín, látka, ktorá dodáva paprike štipľavosť, zvyšuje biologickú dostupnosť kurkumínu. „Drží dvere otvorené,“ povedal Hopp. „Keď veci vchádzajú do buniek a z nich, piperín je niečo ako zarážka dverí, ktorá umožňuje veciam vchádzať a vychádzať z buniek oveľa rýchlejšie.“

V čom spočíva nevýhoda

Jedným z dôvodov tohto odpojenia je, že okrem kurkumy má kurkumín biologické vlastnosti, vďaka ktorým je zle biologicky dostupný: rýchlo sa metabolizuje a vylučuje a len veľmi málo sa ho absorbuje do tela. Chemikália sa nedostane na miesta, kde by mohla pomôcť.

Kurkuma ako súčasť liečby glaukómu

Kurkumín sa tiež ľahko nerozpúšťa a veľa z neho sa nedostane do krvného obehu, uviedli vedci v štúdii skúmajúcej účinky kurkumy pri liečbe glaukómu, ktorá bola nedávno publikovaná v časopise Vedecké správy. Človek by potreboval užiť až 24 500-miligramových tabliet kurkumínu denne, aby získal účinnú dávku, čím sa zvyšuje riziko gastrointestinálnych vedľajších účinkov, ako je vracanie a hnačka.

„Ak sa nad tým zamyslíte, v kari je len 700 miligramov kurkumy,“ povedala doktorka Francesca Cordeiro, profesorka oftalmológie na Imperial College v Londýne a jedna z autorov štúdie. „Na dosiahnutie tejto terapeutickej úrovne by ste potrebovali zjesť 200 karí denne.“

Namiesto výberu kapsúl alebo kuchyne ako spôsobu podávania liečby, Cordeirov tím použil očné kvapky napustené stabilizátorom, ktorý zvýšil rozpustnosť kurkumínu u ich potkanov dvakrát denne. „Použili sme nanotechnológiu,“ povedala Cordeiro. „Výhodou toho, že je taký malý, je, že môže prejsť do oka ako očná kvapka do zadnej časti oka. Keď sa dostane, môže ovplyvniť tamojšie nervové bunky a tento priamy účinok môže viesť k tomu, že nezomrú, čo nazývame neuroprotekcia.“

O tri týždne neskôr mala neliečená kontrolná skupina 23 % redukciu buniek sietnice v porovnaní so skupinou s očnými kvapkami. Tejto strate sa zabránilo liečbou kurkumínom, vysvetlila Cordeiro.

Spojenie Alzheimerovou chorobou

Ďalšie kroky vedcov zahŕňajú klinické skúšky a skúmanie možnosti použitia sietnice ako „okna do mozgu“ vyvinutím kvapiek na diagnostický zdroj pre Alzheimerovu chorobu. „Kurkumín je fluorescenčný,“ povedala Cordeiro. „Ak mu dáte správnu vlnovú dĺžku, fluoreskuje a naviaže sa na časti, ktoré sa podieľajú na Alzheimerovej chorobe, beta amyloidný plak,“ jedna z látok v mozgu, ktorá je charakteristickým znakom tohto stavu.

Aj keď sa zdá, že riziká užívania kurkumy ako doplnku sú obmedzené, Hopp odporúča prediskutovať takúto liečbu s lekárom, „najmä ak užívajú iné lieky, aby mal lekár úplný obraz o tom, čo pacient konzumuje a môže spravovať tú starostlivosť správne,“ povedal.



Zdroj: plnielanu.sk, cnn.com
Odporúčame