Život s cukrovkou: Odborník radí, ako na tichého zabijaka

Cukrovka

Diabetes je podľa odborníkov novou pandémiou (Zdroj: GettyImages)

Diabetes patrí medzi najväčšie výzvy zdravotníctva v tomto storočí. Aj na Slovensku počet pacientov s cukrovkou každým rokom rastie.

„Pandémia cukrovky je tu. Vo veku nad 75 rokov trpí na Slovensku cukrovkou každý tretí človek. Dokopy máme asi 600-tisíc diabetikov. 400-tisícoch je diagnostikovaných, ďalších 200-tisíc ľudí ešte nevie, že cukrovku má,“ hovorí MUDr. Jozef Lacka z portálu diabetik.sk.

Nie je cukrovka ako cukrovka

Lekári rozoznávajú dva typy diabetesu. „Cukrovka 1. typu sa prejavuje smädom, acetónovým dychom, chudnutím aj napriek zvýšenej konzumácií či slabosťou. Dotýka sa hlavne mladých ľudí,“ vysvetľuje lekár. „Cukrovka 2. typu sa často rozvíja nepozorovane, plíživo a pomaly, až sa prejaví orgánovou komplikáciou.“

Diabetici 2. typu sa diagnózu dozvedia napríklad na predoperačnom vyšetrení, pri zanedbanej liečbe dochádza často rovno k infarktu i mozgovej príhode. Neliečení cukrovkári riskujú aj ochorenie zvané diabetická noha. „Ide o poškodenie kožného krytu a mäkkých tkanív chodidla, prípadne aj kostných štruktúr,“ vysvetľuje odborník. Upozorňuje, že ak človek kvôli cukrovke absolvuje amputáciu končatiny, s vysokou pravdepodobnosťou ho v najbližších 5 rokoch čaká mozgová príhoda alebo infarkt.

Cukrovka, ktorá nie je u mladých mužov pod kontrolou, môže podľa lekára spôsobiť aj zápal predkožky a následnú nutnosť obriezky, ale napríklad aj erektylnú dysfunkciu. „Preto je dôležité pravidelne absolvovať preventívne prehliadky so stanovením glykémie,“ dopĺňa Jozef Lacka.


Mohlo by vás zaujať: Cukrovka je postrach, súvisí s vekom i váhou: Pozor na nadmerné priberanie!


Zodpovednosť starej mamy

Kľúčom k pochopeniu diabetesu, ktorý lekári označujú aj za tichého zabijaka, je inzulín. Tento hormón produkujú B-bunky, ktoré znižujú hladinu cukru v krvi. V bunke tak umožňujú premenu skonzumovanej glukózy, teda cukru, na energiu. Hoci sa oba typy cukrovky prejavujú zvýšenou hodnotou cukru v krvi a zmenou metabolizmu, podľa lekára ide o dve rozličné ochorenia.

Zatiaľ čo pri cukrovke 1. typu dochádza k okamžitej deštrukcií B-buniek, pri cukrovke 2. typu funkcia B-buniek zaniká postupne. „Jednotkári“ sú podľa Lacku zvyčajne štíhli a mladší, aj keď priznáva, že diabetes prvého typu sa vyskytuje v ktoromkoľvek veku. Podobne sú na tom aj „dvojkári“. „Zvyčajne ide o pacientov vo vyššom veku, aj keď stareckú cukrovku môžu mať dnes už aj mladí ľudia, dokonca aj deti,“ vraví lekár.

MUDr. Jozef Lacka
MUDr. Jozef Lacka (Zdroj: diabetik.sk)

Až 60 % dospelej slovenskej populácie trpí podľa odborníka obezitou, ktorá súvisí s ďalšími vážnymi zdravotnými problémami. „V dnešnej dobe je už stará mama zodpovedná za zdravie svojich vnúčat. Keď vyvára, vypeká a je obézna, jej vnučky to od nej odpozorujú, a potom keď budú v jej veku, povedia si: „Moja mama bola taká, stará mama bola taká, prečo by som mala byť iná“?“ hovorí lekár.

Upozorňuje, že cukrovka 2. typu je aj dedičné ochorenie. „Ak má túto cukrovku starý rodič či súrodenec, riziko vzniku cukrovky je približne 30 %. Ak je jeden z rodičov diabetik, asi 50 % a ak sú diabetici obaja, takmer 100 %,“ vysvetľuje Lacka.

Zdravší život alebo inzulín

Cukrovku dnes nedokážeme plne vyliečiť, aj keď diabetes druhého typu podchytený v ranom štádiu podľa lekára ešte možno dostať pod kontrolu. „Ukázalo sa, že najefektívnejšia prevencia je dôsledná a poctivá zmena životného štýlu,“ hovorí odborník. Každému rizikovému pacientovi odporúča výrazne zmeniť stravovanie, zvýšiť podiel zeleniny v jedálničku, adekvátne zvýšiť pohybovú aktivitu na aspoň hodinu denne a znížiť telesnú hmotnosť na BMI 25. „Pri cukrovke 1. typu je, žiaľ , pacient odkázaný na inzulín. Bez neho by zomrel,“ hovorí Lacka.

Do 6 mesiacov od diagnostiky majú všetci diabetici nárok na pobyt v kúpeľoch, ktorý plne uhrádza zdravotná poisťovňa. Kúpele možno absolvovať aj neskôr, avšak už so spoluúčasťou. „Chráňte si zdravie, pretože ak budeme všetci cukrovku ignorovať, ani najvyspelejšie zdravotné systémy na svete nebudú schopné uniesť náklady spojené s jej liečbou,“ dodáva lekár.



Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame