Ako bojovať s obezitou? Máme pre vás niekoľko užitočných rád

muž sediaci na posteli

S nadváhou je dôležité bojovať najmä kvôli naštrbenému zdraviu (Zdroj: Gettyimages.com)

Obezita, problém dnešnej doby. Mnohí z nás jeme a nevieme, kedy prestať. Avšak sú medzi nami ľudia, ktorí za svoje proporcie nemôžu, pretože boli spôsobené zdravotnými ťažkosťami. Avšak, ako s touto civilizačnou chorobou bojovať ak si za ňu môžeme sami?

Južania majú vyšší apetít

Sever je vraj menej obézny ako juh, tvrdí profesor medicíny na univerzite v Santiagu de Compostela. Podľa štúdií uskutočnených v Číne, v Spojených štátoch a v Európe sa vo všetkých prípadoch ukázalo, že obezita je menej rozšírená na severe ako na juhu. Prečo je tomu tak, nie je celkom jasné. Tvrdiť to, že na juhu sú pokrmy chutnejšie, a preto ľudia jedia viac, je asi nezmysel. Ďalšou zaujímavosťou je, že podľa talianskych výskumov takých obyvateľov Číny nadbytočné kilogramy nezaujímajú. Pozornosť im venuje len 9 % ľudí starších ako osemnásť rokov. Mnohí odborníci varujú pred touto civilizačnou chorobou, ktorej by sme sa mali snažiť zbaviť.

Skorá smrť a vážne choroby

Obezita je ako tichý vrah. Na základe údajov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) je možné hovoriť o epidémii z dvoch dôvodov: obéznymi sú milióny obyvateľov sveta a choroba sa rozmáha impozantnou rýchlosťou. Obéznych je pre príklad 30 % obyvateľov Spojených štátov, v Španielsku to je 23 – 24 %. Zdôraznime, že to nie sú údaje o pár kilách navyše, ale o výrazne nadmernej váhe, ktorá je vážnym problémom súvisiacim s predčasnou úmrtnosťou, s nesebestačnosťou a so zhoršením kvality života.

Ide taktiež o nárast výdavkov na zdravotníctvo, pretože choroba súvisí s rizikovým faktorom napríklad pre cukrovku druhého typu, kardiovaskulárne choroby, mŕtvicu, artrózu, vysoký krvný tlak a pre 11 rôznych typov nádorov. Sú nimi rakovina prsníka, prostaty či maternice. Objavili sa taktiež štúdie, ktoré uvádzajú, že obéznym ľuďom hrozí väčšie nebezpečenstvo Alzheimerovej choroby.

Základom je pohyb a zdravšia strava

„Určite sú na mieste kampane, ktoré upozorňujú na riziká vyplývajúce z obezity, ale je tiež nevyhnutná cenová politika, ktorá zvýhodní zdravé potraviny. Uvediem jeden príklad, ktorému každý porozumie. V Spojených štátoch stojí hamburger menej ako jablko. Verím, že to má byť naopak. Inak budú všetci pojedať hamburgery, hoci zdravšie je jablko,“ uvádza profesor Casanueva. „Treba jesť menej, dodávať telu menej kalórií. Najlepšie je stredomorská strava, zázračné diéty neexistujú.“

V súvislosti so zdravším životným štýlom, súvisí aj spestrenie jedálnička. Môžete napríklad vyskúšať obmedziť mäso a namiesto jeho každodennej konzumácie si s ním dať jeden – dva dni pauzu. Vyššia konzumácia pomôže nielen vášmu telu zvnútra, budete sa tiež cítiť ľahšie a sviežejšie. Nie ste veľmi na zeleninu? Čo tak vyskúšať ovocné šťavy? Do jedného pohára zmestíte nejedno jablko a možno sa časom odvážite na nejaký ten experiment s pridaním zeleniny. Chce to len trošku fantázie. 

Je dobre známe, že hýbať sa je ideálnym riešením, pokiaľ ide o problémy s váhou. Avšak, čo keď niekto nie je športový typ? Nie pre každého je beh a iné športy lákadlom. To však neznamená, že sa pre vás nenájde nič. Máte radi sušené hríby vo vianočnej kapustnici? Ísť do lesa a nazbierať ich bude pre vás počas jesene ideálnym spôsobom ako sa rozhýbať. Alebo máte psa? Zostaňte s ním von o 20 minút dlhšie a hľadajte nové cestičky. Určite vám čas zbehne ani sa nenazdáte a vaša kondička pôjde hore. Nezabúdajte, pohyb nie je len beh a dvíhanie činiek, vyskúšajte elektrický bicykel, či kolobežku ktorá vás dovezie na miesta, kde ste roky neboli, lebo sa zdali ďaleko. 

Zdroj: ČTK
Odporúčame