Chystáte sa na dovolenku či krátky výlet? Zistite, aké ochorenia cestovateľov ohrozujú najviac

Foto: GettyImages

Cestovanie, činnosť po ktorej mnohí z váš túžia a milujú ju. Spoznávanie nových kútov sveta, kultúr, prechádzky po neznámych uliciach a ochutnávanie rôznorodých chutí. Avšak, cestovanie prináša častokrát zdravotné komplikácie. S ktorými sa stretávame najčastejšie?

Čomu sa treba vyvarovať?

Cestovateľov najčastejšie ohrozuje hnačka a úpal, netreba preto zabúdať na ich prevenciu. „Aby ste sa vyhli možným problémom a po cestovateľskej lekárničke siahali čo najmenej, dodržiavajte prísnu osobnú hygienu zameranú na čistotu rúk. Rovnako dbajte na hygienu potravín a vody,“ radia odborníci z Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

Zaostrené na jedlo

Odporúčajú vyvarovať sa nezvyčajným jedlám, konzumovať dôkladne tepelne spracovanú stravu a nejesť neumytú surovú zeleninu, majonézy, vajíčka či studené misy. „Siahnite po ovocí, ktoré sa dá ošúpať, alebo je dôkladne umyté zdravotne bezpečnou vodou. Pite nápoje, vrátane vody a mlieka, len v originálnom balení – aj na prípravu kávy a čaju i na umývanie zubov používajte vodu zo spotrebiteľského balenia,“ doplnil ÚVZ SR.

V exotike pozor na úpal aj besnotu

Úpalu možno predchádzať chránením hlavy pomocou klobúkov a čiapok a dostatočným pitným režimom. Počas horúčav sa neodporúča pohyb vonku medzi 11. a 15. hodinou. V oblastiach so zvýšeným výskytom komárov sa treba vybaviť repelentami a vhodným oblečením. „Chráňte sa styku s neznámymi a voľne pohybujúcimi sa zvieratami podozrivými z besnoty. Ak nie ste trénovaní, vyhýbajte sa extrémnym športom ako horolezectvo, potápanie,“ pripomína ÚVZ SR.

Očkovanie stojí za zváženie

Okrem cestovateľskej hnačky“ môžu dovolenku znepríjemniť hnačkové ochorenia, ktorých pôvodcom sú salmonely, šigely, niektoré parazity, vírus spôsobujúci hepatitídu typu A, pôvodca cholery. Pri dlhšom pobyte v rizikových oblastiach sa cestujúcim pred cestou do zahraničia odporúča očkovanie voči niektorým ochoreniam.

Sledujte dianie v krajine

Sledujte dianie v krajine, do ktorej sa chystáte cestovať, a rovnako aj odporúčania našej vlády. V niektorých oblastiach sveta prebieha vojnový konflikt alebo je zvýšené riziko niektorých ochorení. Aktuálne Ministerstvo zahraničných vecí odporúča občanom Slovenska necestovať do Talianska, vzhľadom na situáciu okolo koronavírusu. Ak musíte absolvovať neodkladnú cestu do postihnutých oblastí, dbajte na hygienu a dodržujte odporúčania MZ SR.

Zdravotné problémy nepodceňte

Niektoré ochorenia sa môžu manifestovať počas cesty, alebo ihneď po návrate. V prípade ochorenia sa treba hneď po návrate skontaktovať s ošetrujúcim lekárom. Pri akýchkoľvek zdravotných ťažkostiach treba lekára informovať o ceste a pobyte v cudzine aj napriek tomu, že od návratu uplynul dlhší čas.

Zdroj: TASR
Odporúčame