Keď sa všetko kazí a najradšej by ste to zabalili: Poradíme, ako ťažké obdobie prekonáte

Foto: Gettyimages

Foto: Gettyimages

Každý z nás pozná tie dni (týždne, ale aj mesiace), kedy sa nič nedarí. Hrozí, že nás ťažká situácia zrazí na kolená, a čím dlhšie pobudneme dolu, tým sa vyriešenie viac vzďaľuje. Začneme panikáriť, zúriť na najbližších, alebo problém zanovito ignorovať. Na to, aby ste si dokázali rýchlo poradiť a so situáciou sa vysporiadať, je dobré mať po ruke zopár rád. Viete ktorých?

Priznajte problémy, ale nedovoľte, aby vás úplne pohltili

Krok číslo 1 je zásadný – prijať svoje problémy, vedieť prevziať zodpovednosť a začať sa pripravovať na to, že situácia vyžaduje riešenie. Za život musíme čeliť rôznym výzvam. Niektoré zvládneme za pár minút, iné nám privodia niekoľko prebdených nocí. Vedzte, že úmorným premýšľaním problém nedokážete vyriešiť. Musíte začať konať, a to s najlepším úmyslom dostať sa z nepríjemností.

Rozlišujte, čo môžete zmeniť, a čo by sa stalo aj bez vášho pričinenia

Nemá význam obviňovať sa z toho, na čo ste nemali priamy dosah. Väčšina udalostí sa jednoducho stane. Nedokážeme im zabrániť, vieme však zaujať postoj a reagovať. Predstavte si, že vám cestu autom skríži divá zver. Výsledkom je uhynutá zver a škoda na aute. Viditeľnosť nebola ideálna a okolie cesty lemovalo množstvo rozrastených kríkov. Vašou úlohou je postarať sa o svoju bezpečnosť, oznámiť zrážku so zverou na tiesňovú linku a nahlásiť škodovú udalosť na poisťovňou. Tento postup šoféri ovládajú. Našťastie, aj mnohé ďalšie situácie v živote sa dajú riešiť s rozvahou a bez toho, aby nás príliš emocionálne vyčerpali.


Mohlo by vás zaujať: Stratili ste blízku osobu? Takto prekonáte smútok a budete mať opäť chuť žiť


Zdôverte sa svojim blízkym, ale nechcite od nich, aby vám kus bremena odobrali

Je na nezaplatenie, ak existujú ľudia, ktorí sa od nás neodvrátia ani v zlých časoch a môžeme sa im zdôveriť. Povedzte svojej bútľavej vŕbe, čo vás trápi, no neočakávajte, že všetko bremeno opadne. Zrazu uvidíte svoj problém očami iného človeka a možno sa z neho dokáže dostať tou najkratšou cestou. Vypočujte si názory a riešenia od druhých, no nedovoľte, aby za vás úplne rozhodovali. Vy sami sa musíte s ponúkaným riešením stotožniť, inak riskujete, že z prípadného zlyhania obviníte vášho poradcu.

Dajte si na chvíľu pauzu, ale od problému neutekajte natrvalo

Niektoré problémy nás dokážu úplne paralyzovať. Pokúste sa nerobiť závery skôr, kým nemáte pohromade všetky informácie. Vyskladáte si v hlave množstvo katastrof, ktoré si pocitovo prežijete a nakoniec sa z nich vôbec nič nemusí uskutočniť. Ak máte ťažké obdobie, buďte sami k sebe láskaví a nedovoľte, aby sa problém stal hlavným stredobodom vašich dní. Potrebujete zažívať aj pekné momenty, vďaka ktorým sa môžete stať odolnejšími a vyrovnanejšími.

Vezmite si zo situácie ponaučenie a naučte sa aj v ťažkých časoch vidieť skryté dary

Ide o jednu z najťažších úloh. Kto z nás by bol spokojný s nezdarom a problémami navyše? Ako v tom vôbec vidieť niečo pozitívne? Položte si jednu základnú otázku: Bude vás tento problém stresovať o týždeň, mesiac, či rok? Ak si viete sami seba predstaviť ako spokojného a šťastného človeka, ktorý zvládol ťažké obdobie, nasmerujte svoje kroky smerom k vyriešeniu. Z každej krízy či zlyhania sa dá zobrať cenná lekcia, vďaka ktorej budete vedieť nabudúce predvídať a o to rýchlejšie konať. Človeka nedefinuje zlé životné obdobie, iba jeho prístup.


Ako sa ťažké obdobia darí prekonávať vám? Napíšte ostatným čitateľom tipy v diskusii pod článkom.

Zdroj: Lucka
Odporúčame