Bude čoskoro kolonoskopia minulosťou? Nepríjemné vyšetrenie by mal nahradiť odber krvi

Kolonoskopia je presnou diagnostikou v približne 95 percentách (Zdroj: Freepik/gpointstudio)

Kolonoskopické vyšetrenie je strašiakom väčšiny pacientov. Podľa najnovších trendov z oblasti medicínskeho výskumu by mu mohlo čoskoro „odzvoniť“. Lekári pracujú na vyvinutí spôsobu, ktorý by mal uľahčiť vyšetrenie niektorých črevných ochorení, pri ktorých sa využíva kolonoskopická diagnostika.

Prelomová novinka

Vedci sa pokúšajú vymyslieť spôsob krvného rozboru, ktorý by dokázal nahradiť nepríjemnú kolonoskopiu. Svoje miesto v medicíne by si mal tento spôsob nájsť najmä v oblasti diagnostiky kolorektálneho karcinómu.

Zistili, že istý druh krvných testov dokáže zachytiť kolorektálny karcinóm až s 83 percentnou presnosťou. Ide o bezbunkový DNA test, vďaka ktorému by mohli byť pacienti oslobodení od nepríjemného vyšetrenia. Výskumníci v súčasnosti uvažujú ako tento test využiť čo najefektívnejšie.

Podobná úspešnosť ako pri kolonoskopii

Kolonoskopia je presnou diagnostikou v približne 95 percentách. Krvné testy jej teda budú môcť naozaj konkurovať. Odborníci sa na margo novej metódy vyjadrujú veľmi pozitívne. „Je to veľmi, veľmi vzrušujúce Myslím si, že to má skutočný potenciál zmeniť celú situáciu v oblasti včasnej detekcie rakoviny hrubého čreva,“ povedal pre Healthline Dr. Christopher Chen.

Testy dopadli skvelo

Spomínaný portál uvádza, že sa štúdie zúčastnilo približne 8-tisíc pacientov vo vekovom rozmedzí 45 až 84 rokov. U pacientov bolo potvrdené priemerné podozrenie na vznik ochorenia čreva a už mali za sebou kolonoskopické vyšetrenie. V rámci štúdie sa testovala účinnosť krvného testu v porovnaní s kolonoskopiou.

Šesťdesiatpäť účastníkov malo potvrdenú kolorektálnu rakovinu z kolonoskopického vyšetrenia. Krvné testy ju pozitívne identifikovali až u 54 účastníkov zo spomínaných 65, čo je až 83,1 percentná úspešnosť. V predrakovinovom štádiu však dokázal odhaliť len 13 percent prípadov.

Čo na to lekári?

 „Myslím si, že je to naozaj jeden z prvých testov, ktorý využíva, aspoň v prípade krvi, nielen mutácie, ale kombináciu mutácií a toho, čo nazývame epigenetické znaky alebo metylácia DNA ako ďalší marker na detekciu rakoviny. Už desaťročia je známe, že všetky bunky v našom tele vylučujú alebo vylučujú voľne sa vznášajúcu DNA, takže problémom je, že hoci o tom vieme už desaťročia, neexistovala technológia, ktorá by nám umožňovala skutočne preosiať a vybrať ihlu z kopy sena,“ povedal riaditeľ Vanderbilt-Ingram Cancer Center.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Afty v ústach bývajú poriadne nepríjemné: Urýchlite ich liečbu prírodnou medicínou

Sledujte náš Instagram

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame