Mrkva nie je len na dobrý zrak: Posilňuje celkovú imunitu a prospieva kráse

Mrkva

pixabay.com

Oranžovo sfarbená koreňová zelenina sprevádza človeka už od prvých mesiacov jeho života ako hlavná zložka stravy. A právom. Mrkva, rovnako šťava z nej, má blahodarné účinky na ľudský organizmus. Je mimoriadne cenným dodávateľom dôležitých živín. Povzbudzuje imunitný systém k najvyšším výkonom, chráni bunky pred UV žiarením, ba dokonca aj pred rakovinou a inými vážnymi chorobami.

Typická je pomarančová

Mrkva je jedným z mnohých druhov mrkvovitých rastlín, ktoré divo rastú v Ázii a južnej Európe. V stredoveku sa začala kultivovať, no až v 17. storočí sa podarilo Holanďanom vypestovať mrkvu oranžovej farby, ako ju poznáme dnes. Na celom svete sa vyšľachtilo asi 500 rôznych druhov. Jednoducho ich možno rozdeliť na dve skupiny: skoré – karotky, sú kvalitnejšie, a poloskoré a neskoré zase prinášajú väčšiu úrodu a majú dlhšie vegetačné obdobie. Okrem typického oranžového sfarbenia existujú aj fialovo a žlto sfarbené druhy.

Hodnotný dodávateľ živín

Mrkva obsahuje sacharidy, trochu bielkovín a tukov. Charakteristická oranžová farba je prejavom vysokého podielu karotenoidov, pričom najväčšie zastúpenie má betakarotén. Surová sa považuje za najbohatší zdroj betakaroténu – provitamínu A, ktorý sa v tele mení na vitamín A. Jedna stredne veľká mrkva poskytne dostatok betakaroténu na vytvorenie skoro 3-násobku odporúčanej dennej dávky vitamínu A.

Vyniká aj množstvom mikroživín. Nachádza sa v nej veľa minerálnych látok, a to najmä horčík, vápnik, fosfor, železo, meď a zinok, ale popýšiť sa môže aj vysokou hodnotou draslíka. Z radu vitamínov ponúka vitamíny C, E, K a vitamíny skupiny B. Obdivuhodná je hlavne dávka kyseliny listovej. Okrem toho má mrkva aj dosť vlákniny, pričom väčšina z nej sa vyskytuje vo forme pektínu.


Mohlo by vás zaujímať: Chcete si zachovať skvelú pamäť a ostrý zrak? Vieme, ako na to


Silný zrak a zdravá koža

Mimoriadny význam majú bohato zastúpené karotenoidy. Čím je pomarančové sfarbenie zeleniny intenzívnejšie, tým vyšší je podiel betakaroténu. Toto rastlinné farbivo pomáha a chráni organizmus v mnohých smeroch. Posilňuje zrak a stará sa o správne fungovanie sietnice, najmä pri nočnom videní a slabom svetle.

Pomáha udržiavať v dobrej kondícii kožu a sliznicu, spomaľuje starnutie pokožky. Pri slnečnom žiarení má dvojaké účinky: podporuje opálenie a súčasne chráni pred škodlivými následkami UV žiarenia.

Ochranný štít pred chorobami

Betakarotén spolu s vitamínmi C a E a tiež zinkom posilňuje celý imunitný systém. Toto účinné zoskupenie napáda voľné radikály, ktoré vznikli v tele, neutralizuje ich a odvádza toxíny z tela. Betakarotén tak pôsobí ako ochranný faktor pred rakovinou, zvápenatením ciev, mozgovou príhodou, reumou a ďalšími civilizačnými chorobami.

Navyše obsiahnutá vláknina pomáha udržiavať správne trávenie a vyprázdňovanie. Reguluje pohyb stolice a upokojuje črevnú sliznicu, čím podporuje zdravú mikroklímu v črevách. Konzumácia surovej mrkvy celkovo znižuje hladinu cholesterolu. 


Mohlo by vás zaujímať: Trápi vás prekyslenie organizmu? Doprajte si túto zeleninu a ovocie


Odzrkadlí sa zvnútra i zvonku

Šťava z mrkvy je vzácnym liekom pri rôznych problémoch tráviaceho ústrojenstva. Pomáha pri poruchách metabolizmu, zápche, pri liečbe chorôb hrubého čreva i žalúdka. Používa sa aj pri liečbe tuberkulózy, ochoreniach kože a migréne. Odporúča sa teda dopriať si aspoň deci mrkvovej šťavy denne. Výnimočné účinky zeleniny postrehnete aj zvonku: lesklé vlasy, pevné nechty, zdravé zuby a ďasná, hladká a svieža pleť.

Zužitkujte ju čo najlepšie

Čerstvú mrkvu spoznáte tak, že ju ľahko zlomíte. Mrkva vo zväzku zvyčajne nevydrží dlho. S vňaťou zostane v chladničke čerstvá len niekoľko dní. Aj mrkvovú vňať možno využiť a pred servírovaním ju nasekanú pridať do polievky. Má omnoho viac vitamínu C než koreň.

Mrkva sa bežne konzumuje surová v podobe šalátov alebo varená ako príloha k mäsu. Mrkvový džús je takisto chutný, výživný a dobre sa kombinuje s jablkovým alebo citrónovým džúsom.

Túto zeleninu sa však najviac vyplatí pripravovať na pare či krátko dusiť na oleji. Obsah betakaroténu tak ľahšie prechádza z čreva do krvi. Len ak ju zjete s trochou kvalitného tuku, prijme telo v tuku rozpustný betakarotén v plnom rozsahu. Ale pozor, čím dlhšie sa tepelne upravuje, tým viac vitamínov stráca.


Mohlo by vás zaujímať: Mrkva na tri spôsoby: Poteší skvelou chuťou aj jednoduchou prípravou


Mrkvový šalát s jablkom

Potrebujeme (2 porcie):

  • 1 PL olúpaných posekaných mandlí
  • 4 PL bieleho jogurtu
  • 1 ČL citrónovej šťavy
  • soľ
  • mleté čierne korenie
  • 5 listov medovky
  • 2 stredne veľké mrkvy
  • 1 kyslasté jablko.

Postup: Na dresing zmiešajte jogurt s citrónovou šťavou, dochuťte soľou a korením. Lístky medovky posekajte nadrobno a primiešajte. Očistenú mrkvu nahrubo postrúhajte a vmiešajte do dresingu. Umyté jablko rozkrojte, zbavte jadrovníkov, nahrubo postrúhajte a pridajte do šalátu. Posekané mandle krátko nasucho opražte a posypte nimi šalát.


V akých formách si mrkvu doprajete vy? Napíšte ostatným čitateľom svoje tipy v diskusii pod článkom.

Zdroj: pixabay.com, pixabay.com, Vlaďa
Odporúčame