Je vám doma dlho? Inšpirujte sa zoznamom super aktivít, ktoré zaženú nudu

Staršia žena sedí v kresle a štrikuje

Aj doma sa dá robiť množstvo zaujímavých činností (Foto: Gettyimages)

Koronavírus zasiahol našu spoločnosť a pre svoje zdravie by sme mali obmedziť vychádzanie aj akékoľvek stretnutia. Práve seniori sú najrizikovejšou skupinou, u ktorej môže mať ochorenie veľmi vážny priebeh. Ak nemusíte, v týchto dňoch nechoďte nikam. Snažte sa vytvoriť si domácu pohodu a zužitkovať tento čas vo svoj prospech. Čo robiť doma, aby ste zahnali nudu?

Pustite sa do jarného upratovania

Pri dôkladnom jarnom upratovaní možno ani nepostrehnete, ako rýchlo vám ubehne čas. Zamestnané ruky aj hlava sú jednoduchým, ale zároveň užitočným riešením. Stačí sa pustiť do upratovania izieb, umývania okien, prania záclon, vetrania perín či upratovania skríň. Na rad môže prísť aj kuchynská linka, skontrolovanie zásob v komore a príprava miesta na novú zaváraciu sezónu, leštenie krištáľových pohárov aj lustrov, uloženie všetkých dôležitých dokumentov podľa dátumu, …

Objavte čaro kníh

Po niekoľkých hodinách domácich prác denne dobre padne oddych v kresle so zaujímavou knihou. Určite ich máte niekoľko v zásobe. Ak nie nové, tak sa vráťte k starším dielam, ktoré majú stabilné miesto vo vašej knižnici. Opäť raz žiť život hlavnej hrdinky vás vytrhne z reality dnešných dní. Stavte najmä na knihy s dobrým koncom alebo na motivačnú literatúru, vďaka ktorej prídete na pekné myšlienky.

Komunikujte so svojou rodinou online

Odporúčania sú jasné – snažte sa obmedziť kontakt s členmi rodiny, ktorí denne chodia do práce, a teda sú v kontakte s inými ľuďmi. Ešte šťastie, že nám moderné výdobytky techniky umožňujú telefonáty aj videohovory. Nastal čas, aby ste si potykali s dlho odkladaným tabletom, ktorý ste dostali ako darček, no báli ste sa ho používať. Ak to zvládnu trojročné deti, určite sa to podarí aj vám!


Mohlo by vás zaujať: Najdôležitejšie kontakty a stránky, ktoré sa oplatí poznať: Majte o koronavíruse prehľad


Pustite sa do záhradky

Môže sa stať vašou bezpečnou oázou pokoja. Práve na jar je ten najlepší čas na skyprenie pôdy a novú výsadbu. Naplánujte si, kde aké plodiny vysadíte, skontrolujte chod záhradnej techniky, vyčistite záhony od listov, konárikov a nečistôt, ktoré sa v nich nazbierali za posledné mesiace.

Relaxujte na slnku

Ak bývate v byte a nemáte k dispozícii vlastnú záhradku, neizolujte sa za zatvorenými oknami v nevetranom priestore. Aspoň hodinu denne pobudnite na slnku, napríklad oddychom na balkóne. Vychutnávajte si pekné jarné počasie a čerpajte nové dávky vitamínu D. Je dôležitý pre podporu imunity a po zime ho má väčšina z nás akútny nedostatok.

Objavte v sebe tvorivého ducha

Aj na dôchodku môžu ísť záľuby bokom, najmä ak ste aktívny starý rodič, ktorý pravidelne stráži vnúčatá. Teraz si vašu pozornosť zaslúži šitie, vyšívanie, pletenie či maľovanie obrazov. Na domácich kutilov zase čaká práca v dielni, modelovanie, rezbárstvo, alebo hoci aj veľká generálka a čistenie auta. Na internete nájdete množstvo rôznych návodov, vďaka ktorým si hravo osvojíte novú ručnú techniku. Čo tak skúsiť pletenie z papiera alebo macramé techniku?


Mohlo by vás zaujať: Domáce rožky či pletenky sú ozajstnou pochúťkou: Upečte si ich aj vy!


Urobte si domáce pečivo alebo pizzu

Čo robiť doma z toľkej múky? Jeden deň domáce rožky, druhý deň chrumkavý chlebík, tretí deň vyskúšajte vianočku. Členov domácnosti isto poteší aj domáca pizza.

Na jednu pizzu budete potrebovať:

– 300 g hladkej múky
– 50 ml oleja
– 150 ml vlažnej vody
– čajovú lyžičku cukru
– 2 štipky soli
– 1 tretinu čerstvého droždia, alebo 1 čajovú lyžičku sušeného

Postup: Vlažnú vodu s cukrom a droždím zmiešame v malej miske, povrch poprášime troškou múky a necháme 20 minút odpočívať na teplom mieste. Do múky pridáme soľ, olej a pripravený kvások. Všetko vymiešame varechou a ak cesto lepí, pridáme ešte trochu múky. Necháme podkysnúť 30 minút. Cesto rozvaľkáme na plech, potrieme kečupom alebo paradajkovým pretlakom a obložíme obľúbenými ingredienciami. Obľúbené sú šunka, syr, šampiňóny, slaninka, saláma, olivy, paprika, ale aj ananás, baklažán, cuketa alebo kapary. Pečieme v trúbe vyhriatej na 200 °C do zlatista.


Akým veciam sa počas karantény venujete doma vy? Napíšte ostatným čitateľom tipy do diskusie pod článkom.

Zdroj: Lucka
Odporúčame