Jeseň a chladné obdobie vedia s človekom poriadne zamávať: Takto sa vám podarí zostať v rovnováhe

Žena s hrnčekom čaju

Aj počas jesene sa môžete udržať v rovnováhe a psychickej pohode (Zdroj: GettyImages)

Pri prechode z jedného ročného obdobia do druhého je organizmus náchylnejší k chorobám. U mnohých ľudí vyvoláva koniec slnečných a teplých dní pokles nálady a nedostatok energie. Ako znova nastoliť správnu rovnováhu?

Treba sa prispôsobiť

Chladná jeseň so sebou prináša viacero zdravotných ťažkostí a chorôb. Od nachladnutia, cez chrípku až po rôzne zápaly, bolesti hlavy a kĺbov. Navyše, asi 5 % populácie postihuje sezónna afektívna porucha. Prejavuje sa zmenami nálad, pocitom únavy, zníženou chuťou do jedla, zvýšenou podráždenosťou či precitlivenosťou.

Pre obnovenie fyzickej i mentálnej rovnováhy v organizme je potrebné prispôsobiť stravu a životný štýl nielen ročnému obdobiu, ale aj aktuálnemu počasiu. Základom pre dobrú imunitu bude preto teplé výživné jedlo v pravidelných intervaloch a, samozrejme, primerané oblečenie. Rovnako netreba zabúdať na dôležitosť pravidelného spánku a pohybu.


Mohlo by vás zaujať: Premeňte jeseň na jedno z najkrajších období v roku: Ako si vychutnať jej krásu?


Stravovacie odporúčania:

– Odporúčajú sa sezónne potraviny, ovocie, zelenina, obilniny a strukoviny. Ideálne sú jablká, hrušky, koreňová zelenina, kapusta, tekvica, šošovica, celozrnná pšenica či ovsené vločky.
– Snažte sa jesť pravidelne, a to najmä teplé, výživné a primerane mastné pokrmy. Mali by sa skladať prevažne zo slanej, sladkej a mierne kyslej chuti. Obmedzte  pikantné či horké chute.
– Vyhýbajte sa nadmernej konzumácii cukrov.
– Vhodná je dusená zelenina, ovocie, ryža, biele mäso, ryby. Voľte teplé nápoje, akými sú bylinné čaje.
– Z korenín sa odporúča škorica, klinčeky, zázvor, muškátový oriešok, kurkuma, kardamóm a fenykel.
– Redukujte studené či tepelne neupravené jedlá, napríklad šaláty a mrazené pokrmy.
– Vyhýbajte sa pitiu studených nápojov no dodržiavajte pitný režim.

Aktivity vyvážené oddychom

Tak ako pri stravovaní, pravidelný režim má veľký význam aj v iných oblastiach. Venujte sa aktivitám, ktoré pomôžu naštartovať váš metabolizmus. Zájdite na prechádzku v prírode, choďte si zabehať či oprášte bicykel. Krásne babie leto je na výlet ako stvorené.

Na rozprúdenie krvného obehu je vhodná aj masáž teplým sezamovým, horčičným či jojobovým olejom. Pri bolestiach kĺbov, chrbta a svalov vyskúšajte masáž bylinným Mahanarayan olejom. Posilňuje pokožku, nervy, svaly i kosti.

Po masáži sa osprchujte teplou vodou alebo si doprajte teplý kúpeľ. Pri spánku sa zamerajte na podstatné veci. Na pohodlie, primeranú teplotu a čerstvý vzduch. Ovzdušie dokážu zázračne zlepšiť zelené rastliny alebo záves s minerálnou povrchovou úpravou. V kontakte s prirodzeným svetlom rozkladá nečistoty vo vzduchu.


Mohlo by vás zaujať: 6 dôvodov, prečo je jeseň najlepším obdobím na chudnutie: Zbavte sa konečne prebytočných kíl!


Relax a dôraz na detaily

Vyhýbajte sa osobám, ktoré vám odoberajú energiu. Dajte prednosť stretnutiam s inšpiratívnymi a pozitívne naladenými ľuďmi. Vyhýbajte sa hluku a zbytočne sa nestresujte. Dbajte na dostatočne dlhý spánok a líhajte si v rovnakom čase.

Duševná rovnováha nezávisí na pohodlnosti vášho gauča, ale najmä od toho, koľko času si nájdete na oddych a načerpanie energie. Pustite si obľúbenú hudbu, ľahnite si a nechajte myšlienky voľne plynúť. Aj vhodné osvetlenie, napríklad sviečka, pomôže vytvoriť príjemnú atmosféru.

Po prebudení sa venujte krátkemu dychovému cvičeniu, strečingu či meditácii. Pomôžu vám na chvíľu spomaliť a venovať sa sami sebe. Rovnováha medzi telom a mysľou výrazne ovplyvňuje psychiku, čo sa prejaví navonok aj na vašej nálade.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame