Sadla na vás chrípka alebo len prechladnutie? Spoznajte rozdiely a liečte sa správne

Foto: Gettyimages

Foto: Gettyimages

Od októbra do apríla je pomerne vysoká šanca, že vás na pár dní do postele zaženie niektorý zo zákerných vírusov. Príznaky vírusu chrípky sa odlišujú od tých, ktoré spôsobujú prechladnutie. Je dobré poznať rozdiely, pretože dokážete prijať opatrenia, vďaka ktorým priebeh ochorenia skrátite a rýchlejšie sa dostanete do formy.

Hlavné príznaky chrípky

Patrí medzi vysoko nákazlivé a rýchlo sa šíriace ochorenia. Chrípkový vírus sa šíri najmä vzduchom a aerosólom, ktorý vzniká pri kýchaní a kašľaní. V krajnom prípade je možný aj prenos kontaktom – ak sa dotknete infikovaného predmetu (napríklad vreckovky) a následne sliznice. Typickými príznakmi sú:

• rýchly nástup ochorenia, ktorý sprevádza teplota od 38 °C a vyššia
• bolesť hlavy za očami
• silná bolesť kĺbov a končatín
• suchý dráždivý kašeľ
• zimnica a triaška

Po 48 hodinách prvotné príznaky ustupujú a objavuje sa nádcha a bolesť v hrdle. Ak sa neobjavia žiadne ďalšie komplikácie, príznaky do 5 dní ustúpia, no malátnosť a pocit únavy môžu pretrvávať až mesiac. Vírus chrípky môže u rizikových skupín spôsobiť zápal pľúc, srdcového svalu a v najhorších prípadoch aj smrť. Patria sem deti, starší ľudia, tehotné ženy, ľudia s oslabenou imunitou a ľudia s chronickými ochoreniami.

Hlavné príznaky prechladnutia

Za prechladnutím môže stáť niekoľko typov vírusov – najčastejšie adenovírusy, rinovírusy, RSV, ale aj baktéria Mycoplasma pneumoniae, ktoré infikujú predovšetkým horné dýchacie cesty. Na rozdiel od chrípky sú príznaky menej intenzívne:

• objavuje sa nádcha
• slzenie očí a zvýšený sekrét z nosa
• bolesť v hrdle
• teplota sa drží v norme, iba málokedy vystúpi nad 38 °C
• absentuje aj celková únava

Ak sa ochorenie podchytí včas, vo všeobecnosti má jednoduchší priebeh. Môže sa však stať, že sa k vírusovej infekcii pridruží aj bakteriálna a liečbu skomplikuje zápal priedušiek alebo stredného ucha.


Mohlo by vás zaujať: Bojujte s chrípkou aj prechladnutím: Tieto tipy vám zaručene pomôžu


Na chrípku posteľ, na prechladnutie pokojový režim

Ak máme chrípku, patríme do postele. Je dobré ju vyležať a zamedziť kontaktu s ostatnými ľuďmi. V prípade prechladnutia sa odporúča zotrvať v pokojnom domácom prostredí aspoň pár dní.

V obidvoch prípadoch je liečba antibiotikami neúčinná a cieľom domácej liečby je zmierniť príznaky. Zvýšte príjem tekutín a vitamínov z ovocia a zeleniny. V prípade potreby sa odporúča podávať lieky proti vysokej teplote, kašľu, nádche alebo na uvoľnenie upchatého nosa. Doprajte si dostatok spánku a nezabudnite na zvýšenú hygienu. Ak nechcete nakaziť ostatných členov rodiny, zaobstarajte si rúško a v ich blízkosti sa zdržiavajte čo najmenej. Používajte iba jednorazové papierové vreckovky, ktoré z izby pravidelne vyhadzujte.

Pozor na tieto kolujúce mýty

1. 1. Chrípku môžem dostať iba raz za jednu sezónu – vírus chrípky je premenlivý a existuje viacero typov chrípkových vírusov. Za jednu sezónu tak môžete prísť do kontaktu s viacerými.
2. 2. Chrípku môžem dostať z očkovania proti chrípke – vo vakcíne sú neživé častice vírusu, ktoré nemôžu spôsobiť ochorenie. Trvá však približne dva týždne, kým si telo vytvorí protilátky, preto ak v tomto období prídete do kontaktu s vírusom chrípky, je možné, že ochoriete.
3. 3. Ak som bol očkovaný minulý rok, tento rok už nemusím – už spomínaná premenlivosť vírusu spôsobuje, že každý rok je vakcína proti chrípke svojím zložením upravená na aktuálne kmene vírusu. Navyše, protilátky po očkovaní pretrvávajú 6-12 mesiacov.
4. 4. Vírus chrípky neprežije v mrazoch – práve naopak. V suchom a mrazivom vzduchu zotrváva kvapôčková infekcia dlhšie. Ak je vzduch teplejší a vlhký, kvapôčky oťažejú a padajú na zem.


Aké skúsenosti s chrípkou a prehladnutím máte vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: Lucka
Odporúčame