TEST Vyskúšali sme tuhý šampón: Milo nás prekvapil, ale jednu vec výrobca podcenil

Test tuhého šampónu

Tuhý šampón je čoraz populárnejší nielen medzi cestovateľmi. (Zdroj: Plnielanu.sk/Minako)

Už ste niekedy vyskúšali tuhý šampón? Kedysi by ste ho museli zháňať v špeciálnych obchodíkoch, ale dnes je dostupný aj v bežných drogériách. A pritom z historického hľadiska by sme mohli povedať, že tuhé šampóny existovali skôr ako tekuté šampóny.

Ľudia si ich zvykli vyrábať z tukov a popola. Tekuté šampóny ako ich poznáme dnes, začali naberať na popularite oveľa neskôr. Jeden tuhý šampón sme sa podujali otestovať aj my. Čo myslíte, presvedčil nás natoľko, že sme po teste presedlali z tekutého šampónu na tuhý? 

Ako používať tuhý šampón?

V dnešnej dobe je zrejme väčšina z nás zvyknutá na tekuté šampóny. Ide nám to s nimi ľahko a rýchlo. S tuhým šampónom to ale nemusí byť iné. Asi budete potrebovať pár pokusov, kým nájdete ten správny grif, ale je to o zvyku.

Šampón nanášajte na mokré vlasy. Môžete si ho najprv rozotrieť v dlaniach, a tak vmasírovať do vlasov a na pokožku hlavy. Prípadne s ním rovno poprechádzajte po vlasoch. Po niekoľkých umytiach vám to s ním pôjde ako po masle.

Ako skladovať tuhý šampón a ako sa oň starať?

Správne skladovanie a starostlivosť o tuhý šampón pomáhajú udržať jeho kvalitu a zachovať účinnosť. Aj preto sa oplatí dodržiavať nasledovné rady:

  • Uchovávajte tuhý šampón na suchom mieste, mimo priameho kontaktu s vodou. Predídete tak jeho rozpúšťaniu a mäknutiu.
  • Po použití nechajte tuhý šampón dôkladne vyschnúť. Ak ste na cestách a šampón prenášate v uzatvárateľnej nádobe, snažte sa ho nechať usušiť a do nádoby zatvárať, keď je čo najsuchší. V nádobe tiež nesmie byť žiadna voda.
  • Niekedy môžu tuhé šampóny reagovať na vysoké teploty, preto ich skladujte v chladnejších miestnostiach, ak je to možné.
  • Šampón skladujte na čistom mieste a dbajte na to, aby sa nedostal do priameho kontaktu s nečistotami.
  • Hoci sa môže zdať, že tuhé šampóny sú vo svojej podstate rovnaké, vždy si pre istotu prečítajte odporúčania výrobcu a snažte sa ich dodržiavať.
👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
TEST vianočiek: Našli sme jednoznačného víťaza!

Výhody tuhého šampónu

Tuhé šampóny sa stali symbolom udržateľnej osobnej starostlivosti v snahe minimalizovať negatívny dopad na životné prostredie. Jedným z výrazných ekologických aspektov tuhých šampónov je ich schopnosť značne redukovať množstvo plastového odpadu. Väčšina tuhých šampónov je balená v minimalistickejších obaloch alebo dokonca vôbec nie sú zabalené.

Niektorí cestovatelia si nevedia vynachváliť tuhé šampóny. Obľubujú ich praktický a kompaktný tvar. Navyše, nemusia sa báť rozliatia či obmedzujúcich limitov týkajúcich sa tekutín v príručnej batožine. Niektoré tuhé šampóny sa dajú dokonca využiť aj inak. Môžete s nimi napríklad oprať oblečenie alebo umyť riad.

V prospech tuhých šampónov hovorí aj ich zloženie. Väčšina z nich sa totiž snaží čo najviac využívať prírodné zložky a vyhýba sa sulfátom, parabénom, silikónom či iným umelým farbivám alebo arómam. Veľa tuhých šampónov sa dokonca môže pochváliť, že sú vegánske.

Ako dlho vydrží tuhý šampón?

Všeobecne odporúčaná doba, v rámci ktorej by ste mali tuhý šampón spotrebovať, je zvyčajne šesť až dvanásť mesiacov. Po tomto období môžu niektoré zložky strácať účinnosť alebo sa môže meniť ich kvalita. Zároveň je dôležité, aby ste sa držali tipov pre správne skladovanie šampónu, pretože to pomáha udržať ich životnosť. To, ako dlho šampón vydrží, sa bude líšiť od výrobcu k výrobcovi a, samozrejme, aj od veľkosti šampónu.

(Zdroj: Plnielanu.sk/Minako)

Testujeme tuhý šampón značky Ponio

Ponio je slovenská značka ručne robenej kozmetiky. Je udržateľná, ekologická a prírodná. Ich tuhé šampóny nesú originálny hravý názov Šampúchy. Okrem tuhých šampónov však majú v ponuke napríklad aj kondicionéry, mydlá, dezodoranty či pleťové krémy. Výrobky Ponio si môžete zakúpiť buď v e-shope, alebo vo vybraných kamenných predajniach.

Šampúch Ponio

Cena: 4,90 eur (môže byť mierne iná v e-shope a v kamennej predajni)

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
TEST kyslých uhoriek: Ktoré chutia ako od babičky a odporúčame ich aj do zemiakového šalátu?

Hmotnosť: 30 g (k dispozícii je aj väčší s gramážou 60 g)

Na testovanie sme si vybrali šampúch proti lupinám s vôňou zeleného čaju a citrónovej trávy. Inak si môžete vybrať celkovo z desiatich rôznych druhov. Z aktívnych látok obsahuje tento šampúch pantenol, rozmarínový extrakt a crambe olej.

Podľa popisu je vhodný pre pokožku so sklonom k lupinám, účinne bojuje proti plesňovým infekciám, posilňuje vlasové korienky a hydratuje pokožku hlavy. Vhodný je aj pre každodenné používanie. Jeden 30-gramový šampúch by mal vydržať tak dlho ako 200 ml tekutého šampónu, a teda približne 15 umytí. Výrobca uvádza, že v prípade potreby možno použiť šampúch aj namiesto sprchového gélu na telo, ako šampón pre psa či na rýchle opranie oblečenia alebo umytie riadu.

My sme si mali na testovanie menšiu verziu šampúchu. Zmestil sa nám akurát do dlane. Ako prvá nás privítala celkom výrazná citrusová vôňa. Po umytí vlasov sa však kamsi rýchlo stratila. Najlepšie sa nám šampúch používal tak, že sme si ho najprv v rukách rozotreli a napenili a potom naniesli na vlasy.

(Zdroj: Plnielanu.sk/Minako)

Čo nás milo prekvapilo?

Išlo o našu prvú skúsenosť s tuhým šampónom. Prekvapilo nás pomerne jednoduché použitie, pretože sme predpokladali, že nám to pôjde ťažšie. Dokonca by sme povedali, že tuhý šampón sme si dokázali naniesť do vlasov, a najmä na pokožku hlavy, precíznejšie než tekutý šampón. Keď sme cítili, že na niektorých miestach je šampónu menej, tak sme jednoducho prehrnuli vlasy a šampónom sme prešli tam, kde sme potrebovali.

Čo nás mierne sklamalo?

Trocha nás zaskočila vôňa. Šampúch je sám o sebe dosť výrazne aromatický. Táto vôňa je ale po umytí vlasov prchavá. Citrusovú arómu cítime veľmi slabo, viac sa do popredia dostáva čajovník, no aj to veľmi jemne. Na druhý deň ráno by sme povedali, že žiadnu vôňu už necítime. Pre niekoho to nemusí byť mínus, ale ak očakávate po umytí vlasov trvácnejšiu vôňu, s týmto šampónom veľmi nepochodíte.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
TEST slaných čipsov: Jedna značka nepoužíva ani skutočné zemiaky, zloženie bolo šokujúce!

Ako by sme zhrnuli naše testovanie tuhého šampónu?

Ak by sme mali zhodnotiť účinnosť tohto šampónu, vlasy nám neumyl o nič horšie, ale ani o nič lepšie než iný bežný šampón, ktorý používame. Veríme, že pri cestovaní by sme ocenili jeho kompaktnosť a fakt, že nemusíme riešiť množstvo mililitrov v batožine. Oceňujeme aj to, že sa s ním jednoducho manipulovalo a efektívne sme sa s ním vedeli dostať k pokožke hlavy.

Hodnotiť cenu je v tomto prípade veľmi individuálne, pretože dnes máme v drogérii široký výber. Niekto nie je ochotný dať za šampón viac ako štyri eurá a niekto zase pokojne investuje aj trojnásobne viac. Tento menší šampúch stojí 4,90 eur a mal by vydržať pätnásť umytí, takže treba počítať s tým, že ak si umývate vlasy častejšie, jeden šampúch vám na mesiac nevystačí.

Vyskúšali ste už niekedy tuhý šampón?

Sledujte náš Facebook

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame