Ukazuje vám váha kilá navyše? Možno robíte tieto chyby, prezradíme správny postup!

Chyby pri vážení

Pri vážení sa snažte vyvarovať základných chýb (Zdroj: GettyImages)

Snažíte sa chudnúť a starostlivo sledujete svoju hmotnosť? Možno ste to netušili, ale aj váženie má svoje pravidlá. Ak sa dopúšťate určitých chýb, získané údaje nebudú spoľahlivé a môžu vám zbytočne pokaziť náladu.

Osobná váha dokáže byť skvelým priateľom, pretože nám ukazuje, aké pokroky v starostlivosti o svoje telo a svoju kondičku robíme. Aby sme sa však na ňu mohli naozaj spoľahnúť, mali by sme sa vyvarovať základných chýb. Čo teda obvykle robievame pri vážení nesprávne?

Prístroj máme na nerovnom povrchu

Ak je váha postavená na koberci alebo inom nerovnom povrchu, nebude merať tak presne, ako prístroj postavený na rovnej podložke. Nepresnosti môžu spôsobiť aj ryhy v dlaždičkách či parketách. Dajte preto váhu na rovný podklad, napríklad na plávajúcu podlahu.

Vážime sa až večer

Či sa nám to páči, alebo nie, večer obvykle váha ukazuje vyššie hodnoty. Je to preto, lebo počas dňa skonzumujeme niekoľko porcií jedla a naše telo navyše môže zadržiavať tekutiny. Ideálne je vážiť sa ráno, keď telo strávi všetku potravu z predchádzajúceho dňa.

Zjeme pred vážením určité potraviny

Nemusíme byť ani po večeri, a naša hmotnosť môže vyskočiť smerom nahor. Ak konzumujeme nezdravé pokrmy s vysokým obsahom soli, bieleho cukru, múky a umelých dochucovadiel a konzervantov, môže naše telo zadržiavať vodu a to sa odrazí na hmotnosti.

Kilo navyše však môžu prekvapiť aj vtedy, keď skonzumujeme stravu bohatú na vlákninu, napríklad ovocie, zeleninu či celozrnné výrobky. Vláknina totiž na seba viaže vodu, nabobtná a zaplní nám žalúdok. Pozitívne je, že vďaka pocitu sýtosti sa nebudeme prejedať. Treba si len zapamätať, že v takejto situácii nebudeme stúpať na váhu.

Na váhu sa postavíme po tréningu

Jedna vec je zavodnenie bezprostredne po cvičení, keď sa svaly začnú zásobovať glykogénom viažucim vodu. Druhá vec je, že pri intenzívnom tréningu sa potíme a strácame množstvo tekutín, čo sa tiež prejaví na hmotnosti. Takéto hodnoty nebudú rozhodne objektívne.


Mohlo by vás zaujať: Ako sa vám podarí schudnúť s kalkulačkou? Počítanie kalórií je účinné, má však aj svoje nástrahy


Máme svoje dni

Tento problém poznajú ženy dôverne. Pri menštruácii sa naša hmotnosť môže mierne zvýšiť. Hormóny v tejto fáze cyklu spôsobujú zadržiavanie vody v tele. Rozdiel na váhe môže pokojne predstavovať aj dva až štyri kilogramy.

Nepoužívame vždy tú istú váhu

Vážiť sa vždy len na svojej váhe je dôležité. Každá váha má totiž svoju kalibráciu, ktorá môže byť narušená rôznymi vplyvmi. Rozdiel v hmotnosti vás zbytočne vyvedie z miery, hoci je realita celkom iná.

Sme príliš oblečení

Na váhu určite nestúpajte v topánkach a bunde. S oblečením môžeme vážiť aj o kilogram viac. Ak si pravidelne kontrolujete hmotnosť, tak vždy len v spodnej bielizni.

Vážime sa po sprchovaní

Sprcha či kúpeľ spôsobia, že naše telo nasaje určité množstvo vody a budeme teda zákonite vážiť viac. Výsledok môžu skresliť aj mokré chodidlá. Nezabudnite si ich preto po sprche poriadne osušiť.

Sledujeme kilogramy každý deň

Zo dňa na deň neschudne nikto, treba na to určitý čas. Preto je každodenné váženie úplne zbytočné. Vážiť sa treba napríklad raz týždenne, vždy v rovnaký čas ráno. Tak môžeme úbytok hmotnosti lepšie sledovať a viac sa tešiť z úspechov. Dôležité je, aby nás dočasné výkyvy zbytočne nestresovali a neoberali o motiváciu.

Náš tip: Napriek zdravému životnému štýlu sa ručička na váhe môže zastaviť a ďalšie kilá nie a nie ísť dolu. V takej chvíli nepodliehajte panike, pravdepodobne to značí, že organizmus sa zbavuje telesného tuku a premieňa ho na svaly, ktoré sú ťažšie. Vhodnejšie ako neustále sledovať svoju hmotnosť je merať si obvod pása a bokov. Ubúdajúce centimetre sú neklamným znakom toho, že ste na tej správnej ceste k vysnívanej postave.


Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame