Mali by sme cvičiť, aj keď začíname byť chorí? Odpoveď nie je taká jednoduchá, ako sa môže zdať

staršia žena cvičí v obývačke

Mali by sme prestať cvičiť, keď sme chorí? (Zdroj: Freepik/DCStudio)

Pravidelné cvičenie je dobré pre váš imunitný systém. Niektoré výskumy naznačujú, že môže dokonca znížiť riziko vzniku infekcií horných dýchacích ciest , ako je napríklad prechladnutie. Dokonca aj 30 minút mierneho cvičenia päťkrát týždenne stačí na to, aby to prinieslo výhody.

Cvičenie a imunitný systém

Existuje niekoľko dôvodov, prečo je cvičenie prospešné pre náš imunitný systém. Prvý možno čiastočne vysvetliť hormónmi, ktoré sa uvoľňujú pri cvičení. Nazývajú sa katecholamíny a môžete ich poznať ako adrenalín a noradrenalín. Tieto hormóny hrajú dôležitú úlohu vo fungovaní nášho imunitného systému tým, že vyvolávajú rýchle uvoľnenie dôležitých imunitných buniek, ktoré pomáhajú odhaliť prítomnosť vírusov alebo iných patogénov v tele.


Mohlo by vás zaujímať: Cvičenie má množstvo pozitívnych účinkov: Zdvihne vám sebavedomie a zlepší intímny život


Zvyšujú tiež množstvo pohybu našich imunitných buniek medzi krvou a tkanivom – čo je dôležité pri pomoci imunitným bunkám odhaliť a predchádzať ochoreniam spôsobeným vírusmi alebo inými patogénmi. Výskum ukazuje, že cvičenie je jedným zo spôsobov, ako môžeme zvýšiť hladiny týchto dôležitých hormónov v našom tele.

Zlepšuje aj prietok krvi

Keď cvičíme, zvyšuje to aj prietok krvi, aby naše telo dokázalo držať krok so zvýšenými nárokmi na cvičenie. Tento zvýšený prietok krvi kladie väčší tlak na naše krvné cievy, čo uvoľňuje špecifické imunitné bunky nazývané prirodzené zabíjačské bunky a T bunky, ktoré možno nájsť „čakajúce“ na stenách našich ciev. Prirodzené zabíjačské bunky a T bunky hrajú dôležitú úlohu pri zabíjaní buniek infikovaných vírusom.

Ukázalo sa tiež, že starší dospelí, ktorí pravidelne cvičia počas obdobia jedného mesiaca, majú rýchlejšie hojenie kožných rán v porovnaní s kontrolnou skupinou bez cvičenia. Tento rýchlejší proces hojenia znižuje riziko preniknutia vírusov a baktérií do tela cez kožné rany.

Je dobré cvičiť pri nádche?

Keďže cvičenie je dobré pre náš imunitný systém, niektorí ľudia si môžu myslieť, že cvičenie, keď ste chorí, vám môže pomôcť „vypotiť sa“. Bohužiaľ, pokiaľ ide o nádchu, neexistujú dôkazy, že by cvičenie počas choroby mohlo ochorenie skrátiť alebo zmierniť. Je dôležité si uvedomiť, že cvičenie môže telo stresovať. Tento stres môže následne spôsobiť, že imunitné bunky budú menej schopné reagovať na patogény.


Mohlo by vás zaujímať:Nakopnite svoj imunitný systém efektívne: Doprajte si túto vitamínovú bombu!


Zatiaľ čo v súčasnosti neexistujú dôkazy o tom, že by vám cvičenie pri prechladnutí pomohlo rýchlejšie sa z toho dostať, neznamená to, že nemôžete cvičiť, ak chcete. Ak sú vaše príznaky mierne, ako je kýchanie alebo upchatý nos, začnite cvičením s nižšou intenzitou, než by ste mohli normálne, aby ste videli, ako sa cítite. Ak sa cítite dobre, môžete postupne zvyšovať intenzitu.

Ale ak sa po cvičení cítite horšie, odpočívajte. Neodporúča sa ani cvičiť, ak máte horúčku, bolesti svalov alebo vracanie. Ak chcete cvičiť, keď ste chorí, buďte opatrní – najmä ak cvičíte v blízkosti iných ľudí. Keďže nádcha je nákazlivá, môže byť najlepšie vynechať telocvičňu a cvičiť vonku alebo doma, aby ste sa vyhli jej šíreniu.



Zdroj: plnielanu.sk, sciencealert.com
Odporúčame