V Tatranskej Lomnici pribudol pocitový chodník: Vedie cez botanickú záhradu, deti si ho užijú najviac!

pocitový chodník v tatranskej lomnici

Stačí si vyzuť topánky a na rôznych prírodných materiáloch precítite každý krok (Zdroj: tanap.sk)

Prechádzali ste sa už niekedy cez pocitový chodník? Ak nie, máte jedinečnú šancu zistiť, ako taká prechádzka vplýva na naše zmysly. Šancu naplno precítiť rôznorodé prírodné materiály umožní návštevníkom Expozície tatranskej prírody v Tatranskej Lomnici nový Chodník cez lávku pod korunami stromov. Začiatkom augusta sa stal súčasťou jej vyše trojhektárového areálu. Informovala o tom vedúca expozície Janka Černická.

Pocitový chodník je určený predovšetkým najmenším návštevníkom

Približne 120 metrov dlhá trasa vedie lesom, križuje potok a jej záver patrí pocitovému chodníčku, ktorý podľa Černickej ocenia najmä deti. „Predovšetkým najmenším návštevníkom botanickej záhrady sme chceli dopriať nové pocity a zážitky. Takto majú príležitosť doslova na vlastnej koži precítiť rozličné prírodné materiály. Je všeobecne známe, že takéto pocitové chodníky majú pozitívny vplyv nielen na samotné zmysly, ale aj motoriku a koordináciu pohybov,“ objasnila vedúca expozície, ktorú prevádzkuje Správa Tatranského národného parku.

Popritom si návštevníci doprajú aspoň krátku prechádzku lesom a spoznajú tak nielen umelo vytvorené alpína s flórou typickou pre jednotlivé vegetačné stupne, ale i prostredie, v ktorom dostáva prednosť príroda pred ľudskou rukou. Trasu by časom mali oživiť ešte ďalšie vtáčie búdky a kŕmidlo, ochranári uvažujú aj nad fotopointom pri kmeni starej vŕby.

Čo ponúka tatranská botanická záhrada?

Botanická záhrada ponúka návštevníkom možnosť spoznať vzácne a ohrozené druhy tatranskej kveteny i dreviny rastúce v Tatrách. Môžu sa tak poprechádzať medzi alpínami, teda skalkami s rastlinstvom vápencových a silikátových podkladov. Do konca augusta je expozícia otvorená denne od 9:00 do 17:00 h, v septembri sa otváracia doba skráti do 15:00 h.

Nemusíte zdolávať veľké prevýšenia a túto prechádzku zvládnu aj menej zdatní výletníci. Priamo pod holým nebom tak môžete obdivovať prírodné krásy a spoznávať aj ohrozené druhy tatranskej flóry. Ideálny relax pre celú rodinu.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Letné ochorenia, ktoré sa môžu týkať aj vás: Pozor dajte hlavne na dovolenke či výlete!

Sledujte náš Facebook

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame