Recept na dnes: Nápoj kombucha je nabitý prospešnými látkami, takto si ho pripravíte doma!

Pripravte si doma kombuchu! (Zdroj: Freepik/freepik)

Kombuchu určite poznáte. Tento lahodný nápoj plný vitamínov, antioxidantov a probiotík skvele posilní imunitu a zdravie čriev. Vyrobiť si ju dokážete doma z ľahko dostupných ingrediencií. Ak ste ju ešte nikdy nerobili a ste v tomto začiatočník, odporúčame kúpiť si násadu kombuchy v obchode – bude to pre vás rýchlejšie a jednoduchšie, keďže proces výroby tohto nápoja zaberie niekoľko týždňov už aj po zakúpení spomenutej násady.

Kombucha samotná nie je huba, mnohí ju tak však nesprávne označujú. Ide o kvasinky a priaznivé živé baktérie. Zoženiete ju takmer všade – v internetových e-shopoch či v akomkoľvek obchode s bio potravinami. Má veľa zdravotných benefitov, no nie je však vhodná pre všetkých. Pozor si dajte ak máte cukrovku či iné životu závažné ochorenia spojené s tráviacim traktom. Poraďte sa preto pred jej konzumáciou s lekárom. 

 

Potrebujeme:

  • násadu kombuchy – takzvaná SCOBY 
  • čierny sypaný čaj (alebo 4 vrecká čierneho čaju)
  • 270 gramov bieleho cukru 
  • 3 litre vody 
  • tenkú látkovú utierku
  • veľkú sklenenú nádobu na uskladnenie nápoja

Postup:

  1. Najprv uvarte čaj. Na 3 litre vody, respektíve čaju, budete potrebovať 4 čajové vrecká (alebo množstvo sypaného čaju rovnajúce sa štyrom vreckám). Rozpusťte v ňom cukor. Biely cukor je pre tento recept dôležitý – ak by ste použili jeho náhradu, k fermentácii by nemuselo dôjsť. Upraviť intenzitu a množstvo čaju si môžete podľa vlastnej chuti.
  2. Čaj po uvarení nechajte vychladnúť, následne ho prelejte do sklenenej nádoby.
  3. Vložte do neho kúpenú násadu na kombuchu a zhruba 1 dl nápoja, ktorý budete mať v balení spolu s kúpenou hubou.
  4. Nádobu zakryte látkovou utierkou (použiť môžete aj papierovú utierku) tak, aby ste nápoj neuzatvorili vzduchotesne. Na vrchu môžete nádobu previazať gumičkou alebo šnúrkou.
  5. Následne ho nechajte odstáť pri izbovej teplote a na tmavom mieste (odporúča sa týždeň až desať dní, prípadne až mesiac). Doba sa líši podľa toho, ako veľmi je v izbe teplo a akú silnú kombuchu chcete. Môžete ju priebežne ochutnávať. Každému môže chutiť kombucha rôzne, preto ak vám jej chuť nebude vyhovovať, môžete si dobu státia upravovať podľa seba. Nemala by však byť veľmi sladká, pretože vtedy je „nedozretá“.
  6. Kombucha bude postupne vo fľaši rásť, preto sa nezľaknite, že vám nápoj splesnel alebo sa pokazil. Pri fermentácii totiž nebude vyzerať obsah nádoby príliš vábne. Buď bude huba“ na dne nádoby, prípadne v nej bude plávať na vrchu. Kombuchu môžete teda z hotovej várky donekonečna vyrábať a môžete ju aj niekomu darovať, aby si mohol vytvoriť svoj vlastný nápoj.
👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
FOTORECEPT Zapekané kuracie pre lenivé kuchárky: Všetko iba hoďte na jeden plech a o chvíľu rozvonia celú kuchyňu
Kombuchu si môžete dorábať v podstate donekonečna (Zdroj: Freepik/sokor)

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame