Odpovedá výživová poradkyňa: Čím nahradiť pečivo, keď chcem schudnúť?

Pečivo nemusíte nahradiť. Stavte na tieto rady (Zdroj: GettyImages)

Dobrý deň,

čím nahradiť pečivo? Chcem schudnúť a pečivo je vraj zlé. Všetko pečivo je zlé? Čím ho efektívne nahradiť? Suchármi, krekrami, kukuričným chlebom….?

Ďakujem, Táňa.


Pekný deň, milá Táňa,

začnem odpoveďou na otázku, či je všetko pečivo zlé. Určite nie. Ak si vyberiete (upečiete) kvalitný celozrnný chlebík, tak ten je zdrojom mnohých prospešných látok, ako sú napríklad komplexné sacharidy, vláknina, bielkoviny, B vitamíny a mnohé ďalšie. Takýto chlieb môže byť hodnotnou súčasťou (aj) redukčného jedálnička, pretože zasýti a dodá živiny. Samozrejme, dôležité je zarátať ho do denného energetického príjmu. Kde kvalitný celozrnný chlieb zohnať? Ideálnym riešením je začať si ho piecť doma z celozrnnej ražnej alebo špaldovej múky s použitím kvásku.

Alternatívou je kupovaný chlieb, avšak „ten pravý“ nenájdete hneď v prvom obchode či pekárni, v ktorej sa zastavíte. Ako postupovať? Kľúčové je zloženie – čím menej položiek obsahuje, tým lepšie. S trochou úsilia zoženiete, napríklad celozrnný špaldový chlieb, ktorý pozostáva iba zo štyroch ingrediencií, ako sú celozrnná špaldová múka, voda, soľ a kvások. Odporúčam zamerať sa skôr na menšie pekárne a obchody s potravinami, v ktorých vám v prípade potreby bez problémov chlieb i objednajú.

Pridám aj vlastnú skúsenosť – keď som sa kedysi obzerala po zdravom a chutnom chlebe ja, pýtala som sa aj v malom obchode s potravinami. Pani majiteľka mi ochotne ukázala ponuku so zložením všetkých produktov. Vybrala som si. Chlieb spĺňal moje požiadavky a v obchode mi ho objednávajú doteraz dva razy týždenne, pretože bežne na pulte nie je. Na čo si dať ešte pozor pri kúpe pečiva?

Nedajte sa oklamať vzhľadom – tmavé pečivo je veľakrát z bielej múky, ktorá je zafarbená karamelom alebo trstinovou melasou, zradné môže byť aj cereálne pečivo posypané množstvom semiačok. Aj tu je základom dôsledné preštudovanie zloženia. Kupujte si čerstvý chlieb (nie dopekaný, teda zo zmrazeného polotovaru) a pozor aj na balený, ktorý má veľmi často zloženie na niekoľko riadkov, čo nie je dobrý signál. Poďme teraz k prvej časti otázky, teda čím nahradiť pečivo.

Ak jedávate pečivo hlavne na raňajky, vhodnou alternatívou môžu byť rôzne kaše – dajú sa pripraviť na stovky spôsobov, sú hotové za niekoľko minút, výborne zasýtia a obsahujú množstvo výživných látok. Okrem toho, že vymeníte biely chlieb za celozrnný, máte aj ďalšie možnosti, pretože aj pre redukčný jedálny lístok platí, že má byť nielen zdravý, ale aj pestrý a vyvážený. Dobrou voľbou môže byť maces, čiže nekvasený chlieb. Tradične sa vyrába z pšeničnej múky, avšak zoženiete aj zdravšie varianty z celozrnných múk. Pri troške šikovnosti si ho vyrobíte aj doma a nemusíte si robiť starosti so študovaním zloženia.

Vhodný je aj knäckebrot z celozrnnej ražnej múky, ražnej múky a soli, alebo z celozrnnej ražnej múky, sezamu a soli, alebo z ražnej múky, celozrnnej špaldovej múky, vody a morskej soli. Aj v tomto prípade je potrebné hľadať a čítať etiketu, pretože na trhu je niekoľko značiek. Spestrením jedálnička môžu byť aj „placky“, vyrobené buď z celozrnnej špaldovej krupice, repkového oleja a soli, alebo z celozrnnej ražnej múky, repkového oleja a soli. Na záver by som rada pripomenula, že veľmi dôležitá je nielen kvalita chleba a uvedených alternatív, ale aj to, s čím chlieb a pečivo konzumujete a v akom čase.

Milá Táňa, verím, že vás moje riadky inšpirovali a želám Vám veľa úspechov nielen s chudnutím.

S úctou

Mirka


Na vaše otázky odpovedá Mgr. Miroslava Suchárová, ktorá sa problematike výživy venovala roky ako novinárka. Počas tohto obdobia sa stretla s rôznymi výživovými smermi, názormi a odporúčaniami, a preto sa rozhodla pre „upratanie“ a rozšírenie svojich vedomostí formou výživových kurzov. Výrazne ju ovplyvnil seminár u známeho českého odborníka, Mgr. Martina Jelínka. Vďaka nemu sa, okrem iného, naučila v rámci stravy uplatňovať holistický prístup, teda pri tvorbe jedálnych lístkov zohľadňovať nielen príjem kalórií, makroživín a zdravotný stav človeka, ale napríklad aj krvnú skupinu, acidobázické pôsobenie či termický efekt potravín. Svoje otázky jej môžete posielať na adresu plnielanu@plnielanu.sk.


Chcete čítať viac takýchto článkov? Sledujte nás aj na Facebooku!

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame