Ako nás ovplyvňuje počasie: Kedy nás robí agresívnejšími a prečo v teple neuvážene nakupujeme?

Meteoropatia

Meteoropatia postihuje každého tretieho človeka (Zdroj: GettyImages)

Je zlý tlak, cítim sa pod psa. Slnko svieti, som doslova nabitá energiou. Zostanem doma, lebo prší tak, že by ani psa von nevyhnal. Existuje množstvo viet, ktorými dokážeme vyjadriť vplyv počasia na našu náladu a aktuálny psychický stav. Viete, čím počasie ovplyvňuje naše emócie, kto môže byť najcitlivejší na zmeny počasia a ako na naše duševné zdravie vplýva zmena klímy?

So slnečnými lúčmi často prichádzajú elán a optimizmus, zamračené počasie v nás evokuje melanchóliu a chuť čokoľvek podniknúť. Samozrejme, nie je to až také jednoduché, aby sme celú vec mohli zovšeobecniť na tvrdenia, že slnečné dni sú pozitívne a zima zase negatívna.  Ak totiž žijeme na púšti, chladivý vetrík nám môže priniesť vítané osvieženie. A pre príklad vôbec nemusíme chodiť až na púšť. Stačí predstava pešej cesty do práce či na druhý koniec mesta v sparnom lete, a je jasné, že teplo vždy nemusí znamenať dobrú náladu.

Do ktorej skupiny patríte?

To, ako na nás vplýva počasie, do veľkej miery ovplyvňujú naše osobné preferencie. Podľa výskumu z roku 2011 sa väčšina ľudí zaraďuje do niektorej zo štyroch základných kategórií:

  1. Milovníci leta: to sú tí, ktorých nálada sa zlepšuje v teplom a slnečnom počasí.
  2. Neprajníci leta: ide o ľudí, ktorých nálada naopak v teplom a slnečnom počasí klesá na bod mrazu.
  3. Neprajníci dažďa: nálada týchto ľudí výrazne klesá s príchodom daždivých dní.
  4. Neovplyvnení: to sú šťastlivci, ktorým počasie náladu nijako neovplyvňuje.

Tak čo, našli ste sa? Ohliadnuc od individuálnych rozdielov, počasie a klíma ovplyvňujú ľudí niekoľkými spôsobmi. Je dobré vedieť o nich viac.

Nálada

To, či má človek dobrú alebo zlú náladu, môžu výrazne ovplyvniť poveternostné podmienky. Zlá nálada sa môže dostaviť pri teplotách nižších ako 10 °C a vyšších ako 21 °C, naopak dobrú náladu mávajú mnohí ľudia pri teplotách medzi 10 a 21 °C. Dôležité sú aj ďalšie aspekty, ak je vysoká vlhkosť, nálada klesá, pri vysokom atmosférickom tlaku a jasnej oblohe sa nálada, naopak, zlepšuje. O zlej nálade častejšie hovoríme aj v prípade zrážok a hmly. Slnečné svetlo zase spravidla prináša lepšiu náladu.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Rozsiahly výskum priniesol zaujímavé výsledky: Domáce práce môžu znížiť riziko vzniku tejto choroby až o pätinu

Energia

Mávate pri nepriaznivom počasí nedostatok energie a najradšej by ste zaliezli niekam do postele? Nečudo, chladné počasie dáva nášmu telu zvyčajne signál, aby utlmilo svoju aktivitu a „hibernovalo“. To má za následok menej energie počas zimných mesiacov. Vyššie teploty energiu zvyšujú, podobne ako pri nálade. Pomyselnou hranicou je však podľa vedcov už spomínaná teplota 21 °C. Ak začne byť teplejšie, u mnohých dochádza k väčšej únave a snahe ukryť sa pred teplom.

Aj slnečné svetlo ovplyvňuje našu energiu, a to prostredníctvom našich cirkadiánnych hodín. Ide o akési vnútorné hodiny, viazané na cyklus dňa a noci, a slnečné svetlo im dáva jasný signál, že je deň a môžeme zostať hore. Inými slovami, dlhé a svetlé dni nám môžu dodať energiu. Na druhej strane, počas krátkych alebo zamračených dní, keď je menej svetla, ťažšie zostávame bdelí a častejšie sme bez energie.

Stres

Ak ste sa niekedy pred búrkou cítili pod psa, pravdepodobne to bolo preto, lebo vaše telo cítilo pokles atmosférického tlaku. Ten môže aktivovať náš vestibulárny systém – časť mozgu, ktorá kontroluje rovnováhu, a zároveň tak rozprúdiť stres v našom organizme. Cirkulujúce stresové hormóny dráždia naše nervové zakončenia, čo môže byť dôvodom, prečo sa niektorým ľuďom zhoršujú chronické bolesti, keď je nízky tlak vzduchu.

Stres môžu aktivovať už samotné vysoké teploty. Jeden z výskumov naznačuje, že ľudia majú počas horúcich mesiacov často tendenciu byť viac podráždení, alebo dokonca agresívnejší. Štúdia z roku 2018 zasa hovorí, že vyššie teploty môžu spôsobovať vzostup nepokoja a úzkostí.

Mentálne schopnosti

Teplé a slnečné počasie pozitívne vplýva na našu schopnosť myslieť. Posilňuje našu pamäť, zlepšuje pozornosť, a pomáha nám byť otvorenejšími voči novým informáciám. Na druhej strane robí ľudí tolerantnejšími voči finančným rizikám. Ak máte pocit, že počas teplých mesiacov viac nakupujete alebo iným spôsobom neuvážene míňate financie, možno je na vine práve počasie. Treba však spomenúť, že účinky teplého a slnečného počasia sa prejavujú len vtedy, ak ideme von. Ak budeme slnečný letný deň vnímať len cez okno, príliš nás neovplyvní.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Činnosti, ktoré v ľuďoch prebúdzajú energiu a radosť: Spoznajte tieto zaujímavé návyky!

Trpíte meteoropatiou?

Na väčšinu ľudí má počasie len mierne dopady. Môže ovplyvniť ich náladu a emócie, nespôsobuje im však žiadne väčšie problémy či dokonca zdravotné ťažkosti. Asi 30 % meteosenzitívnych ľudí však trpí meteoropatiou, teda negatívnym vplyvom počasia a podnebia na organizmus. Tým môžu zmeny počasia spôsobiť veľmi nepríjemné príznaky, ako sú podráždenosť, migréna, nespavosť, problémy so sústredením a zvýšenú bolestivosť jaziev a starých poranení. Tieto príznaky obvykle miznú, keď sa počasie zlepší.

Meteoropatia častejšie postihuje ženy, seniorov, ľudí s neurotickými črtami osobnosti a ľudí, ktorí majú diagnostikovanú poruchu nálady. Meteoropatia nie je diagnóza sama o sebe, môže však zhoršiť už existujúce ochorenia.

Klimatické zmeny a zdravie

Ak trpíte meteosenzitivitou a doteraz ste si klimatické zmeny nevšímali, mali by ste svoj postoj zmeniť. Extrémy v počasí, ktoré sa objavujú čoraz častejšie, totiž ovplyvňujú každého. Podľa štúdie z roku 2016 horúce počasie utlmuje pozitívne emócie, ako je radosť, zvyšuje nežiaduce emócie ako napríklad hnev, a výrazne prispieva k únave.

Výskum z roku 2017 spojil rastúce teploty súvisiace s klimatickými zmenami s rastúcou úrovňou násilia vo svete. Vedci zistili, že so stúpajúcimi teplotami stúpajú aj stres, impulzivita a agresivita. Suchá a nedostatok úrody môžu tiež spôsobiť boje o zdroje. Zmeny teploty často ovplyvňujú naše každodenné aktivity, a podľa výskumov môžu zvýšiť napätie a riziko medziľudských konfliktov, napríklad v partnerských vzťahoch.

Ako sa vyrovnať so zmenami počasia?

Počasie zmeniť nemôžeme, vieme však podniknúť kroky na zmiernenie jeho negatívnych vplyvov na naše zdravie. Ak máme pocit, že trpíme meteoropatiou, mali by sme si začať viesť denník, do ktorého zaznamenáme počasie a jeho dopad na našu náladu a celkový zdravotný stav. Je tiež vhodné sledovať predpovede počasia, aby sme sa dokázali lepšie pripraviť na dni s nepriaznivým počasím, a vyhli sa tak zbytočnému stresu.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Liečivá sila zvukov, ktorú potvrdili aj vedci: S čím nám môžu pomôcť zvonce, gongy a spievajúce misky?

V každom prípade je dobré mať vždy v zálohe niečo, čo nás teší, prináša nám rozptýlenie a vyčarí nám úsmev na tvári. Či už je to návšteva vnúčat, dobrá kniha, sledovanie filmu alebo lúštenie krížoviek. Ťažkosti súvisiace s meteoropatiou zvyčajne zmiznú, len čo sa zlepší počasie. Hoci nám v danú chvíľu prídu nepríjemné, treba si uvedomiť, že majú skutočne len dočasný charakter a nám sa čoskoro uľaví. Ak neovplyvňujú našu každodennú rutinu, nie je dôvod venovať im viac času.

Ak však má počasie trvalý nepriaznivý vplyv na našu náladu a prežívanie, nie je hanbou obrátiť sa na lekára a problém s ním prediskutovať. Môže aspoň vylúčiť iné ochorenia, poskytnúť nám podporu a usmerniť nás v ďalších možnostiach.

Trpíte aj vy meteoropatiou?

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame